Haydarpaşa Garı görücüye mi çıktı?

Özelleştirme kapsamına alınacağı sıkça kamuoyuna yansıyan Haydarpaşa Garı, ilk kez yabancı yatırımcı ve finansçıların katıldığı konferansa ev sahipliği yaptı. İstanbul’da onlarca konferans merkezi yerine uluslararası organizasyonun Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşmesi, “Tarihi yapı görücüye mi çıktı” sorusunu akıllara getirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in özelleştirme kapsamına alınacağını söylediği Haydarpaşa Garı’na yönelik, başta Kadıköy’de olmak üzere İstanbul genelinde sivil toplum örgütlerinin tepkisi her geçen gün büyüyor. “Haydarpaşa Garı özelleştirilemez” eylemleri ve yürüyüşlerinin ardından meydana gelen gelişme, önümüzdeki süreçte “tarihi yapının özelleştirilebileceği” yorumlarını gündeme taşıdı.

106 YILLIK ESER…

2. Abdülhamid döneminde 106 yıl önce hizmete giren, İstanbul’un sembol binalarından Haydarpaşa Garı, geçtiğimiz gün ilk kez Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erdem Başçı, İbrahim Turhan gibi panelistler ve yabancı yatırımcı ile finans kurumlarının katıldığı “New York’tan İstanbul’a Mega Şehirler ve Finans Merkezleri” konferansına ev sahipliği yaptı. New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in de konuşmacı olarak katıldığı toplantı, akıllara “Tarihi Haydarpaşa Garı uluslararası görücüye mi çıktı” sorusunu da getirdi. Bakan Şimşek, geçtiğimiz aylarda tarihi gar binasının “özelleştirme kapsamına” alınacağını söylemişti.

HEDEF 7 MİLYAR DOLAR…

Bakan Şimşek, bu yıl 7 milyar dolarlık özelleştirme hedefine ulaşmak istediklerini açıklayarak; “Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi, imar çalışmalarından sonra özel programa alınacak ve özelleştirme projeleri arasına girecek” şeklinde konuşmuştu. Bağdat Caddesi’nin son yeşil alanı Tarım İl Müdürlüğü arazisinin özelleştirmeye devredildiğinin ortaya çıktığı bugünlerde, Haydarpaşa Garı’nın aynı akıbete uğrayacağı ihtimali STK’ları harekete geçirdi. Haydarpaşa Dayanışması sivil toplum örgütü, tarihi kamusal alanın satışa çıkarılmaması gerektiği yönünde çağrısını yineledi.

TRENLE YOLCULUK GERİ GELİRKEN…

Konferans katılımcıları arasında, tren yolcuğunun teknolojik gelişimi ve gerekliliği de gündeme taşındı. Her geçen yıl tren yatırımlarının artmasının gerekliliği, Haydarpaşa Garı’nın akıbetine yönelik çeşitli yorumları da beraberinde getirdi.

YABANCI YATIRIMCILAR İLGİ GÖSTERDİ…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İMKB Başkanı İbrahim Turhan, Hüsnü Özyeğin ve Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’nu dinlemeye gelenler arasında şu isimler de yer aldı: Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Ali Koç, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Dream Restaurants Grup Başkanı Metin Ar, Turgay Ciner, Hayri Culhaçı gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda yabancı diplomat, Katarlı çok sayıda yabancı yatırımcı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Abdullah Sevim

Başkan Abdullah Sevim: Belediye çalışanlarına parti bayrağı astırmayın

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, belediye başkanlarına çağrıda bulundu: “Belediyede çalışan kardeşlerimize, belediyenin vinciyle partinizin bayrağını, ...