“Hayalet Hamam” can çekişiyor!..

Kadıköy’de tren yolu yanında, apartman aralarına sıkışmış tarihi bir hamam… Ne adı, ne de yapılış tarihi belli… Söğütlüçeşme’de çevre sakinlerinin “Hayalet Hamam” olarak isimlendirdiği tarihi yapı, terkedilmiş bir zindanı andırıyor.

Kadıköy Life, atıl bırakılmış tarihi hamamın içini görüntüledi. Dış cephesi büyük ölçüde zarar gören hamamın içi, ateş yakılması ve duvarlarına graffiti yapılması nedeniyle tarihi dokusunu tamamen yitirmiş.

Kubbesi zemine sıfır inşa edilen yapının önemli bir kısmı yer altında bulunuyor. Yıllardır kullanılmaması ve korunmaması nedeniyle rutubet ve dış kaynaklı deformasyona uğrayan hamamın içler acısı hali, Kadıköylülerin tepkisini de beraberinde getiriyor.

MARMARAY, HAMAM İÇİN FIRSAT…

Bugüne kadar koruma altına alınmaması nedeniyle büyük zarar gören yapının, günümüz koşullarında hamam olarak kullanılamayacağı tahmin ediliyor. Ancak yapının restorasyonu ile birlikte sosyo-kültürel amaçlarla Kadıköy’e kazandırılabileceği belirtiliyor. Söğütlüçeşme’de Marmaray hattı yanında bulunan hamamın, bölge genelindeki çalışmalar kapsamında estetik olarak yenilenebileceği düşünülüyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...