“Hayal odası” gerçeğe dönüşüyor…

1

Çekmeköy Kaymakamlığı koordinasyonunda, ilçedeki okullarda eğitim öğretim gören “Özel Eğitim Öğrencilerine” yönelik olarak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimince hazırlanan proje gerçeğe dönüşüyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı ile Çekmeköy Kaymakamlığı arasında imzaları atılan proje, “Sosyal Dışlanmışlık Yaşayan Okul Çağındaki Özel Öğretim Öğrencilerine Destek Projesi” olarak adlandırıldı. “Hayal Odası” olarak da adlandırılan projenin, 21 Temmuz 2012 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Çekmeköy Belediyesi’nin de ortak destek verdiği projede dört temel faaliyet yürütülecek. Bunlardan ilki, özel eğitim sınıflarının bilişim altyapılarının kurulması, özel eğitim materyallerinin temin edilmesi ve Türkiye’de yaygın olmayan, ancak Batı’da çok kullanılan “Snoezelen Yaklaşımına Uygun Duyu Bütünleme Odaları”nın kurulması olacak. Duyu bütünleme odaları (magic room), Türkiye’de üç özel kurumda bulunmaktayken, proje kapsamında Çekmeköy’de 9 adet duyu bütünleme odası kurulacak.

2

Projenin ikinci temel faaliyet aşamasında, özel eğitim hizmetlerini sunan tüm insan kaynaklarının daha nitelikli ve daha duyarlı hizmet sunmalarını sağlayacak olan eğitim seminerlerinin düzenlenmesi var. Proje kapsamında, insan kaynaklarına yönelik olarak toplam 15 eğitim semineri düzenlenecek.

Projenin üçüncü temel faaliyetinde, özel eğitim öğrencilerine yönelik olarak aile destek eğitim programları düzenlenecek. Bu faaliyetler, OÇEM ve ağır mental öğrencilerine grup çalışması şeklinde, özel eğitim ve kaynaştırma öğrencilerine ise seminer şeklinde sunulacak.

Projenin dördüncü temel faaliyeti ise, özel eğitim öğrencilerine yönelik olarak beceri geliştirme ve meslek edindirmeye yönelik olarak “Meslek Edindirme İş Atölyeleri” kurulması olacak. Bu faaliyet kapsamında, 20 öğrenci kapasiteli bir resim ve bir ahşap atölyesi kurulacak. 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...