Hakkı Çarpa: “Uygar bir Kadıköy için…”

Siyasi partilerin Kadıköy Belediye Başkan Adayları, yerel seçimler öncesinde Kadıköy Life’a özel açıklamalarda bulundu.

DSP Kadıköy Belediye Başkan Adayı ve DSP Genel Merkez Engelliler Komisyonu Başkan Yardımcısı Hakkı Çarpa; “Uygar kentler ve Uygar bir Kadıköy için yola çıktık” diyerek, Kadıköy’de hayata geçirmeyi hedeflediği projeleri paylaştı:

“Kadıköy’de yapılması gereken çok şey var. Eğitimden sağlığa, çevreden spor ve kültüre… Kadıköy’de taşımalı eğitim görüyoruz. Öğrenciler, bir semtten diğer semte taşınıyor; beraberinde servis araçları ile birlikte trafik felç oluyor. Bu konuda çözüm ile geliyoruz. Yine dershaneler kapatılınca büyük bir boşluk doğacak. Her mahallede ücretsiz etüt merkezleri açacağız. Yüzme havuzu ve basketbol sahaları gibi alanları da hayata geçireceğiz.

ÖĞRETMENEVİ EKSİĞİMİZ VAR…

Kadıköy’de öğretmenlerimizin dinlenebileceği, nefes alabileceği yerleri tahsis edeceğiz. Veliler ve öğretmenlerin daha sağlıklı diyalog kurabileceği zeminlerin oluşmasını sağlayacağız. Tam Gün Yasası ile birlikte doktorlarımız da Kadıköy’den uzaklaştı. Belediye ise sağlık hizmetinde yetersiz… Mevcut doktorların yerinin doldurulması ve hizmetlerin genişletilmesini sağlayacağız. Yaşlıların evlerinde bakımı için çalışmalar gerçekleştireceğiz.

TRAFİK KEŞMEKEŞİNİ ÇÖZECEĞİZ…

Kadıköy’de kişi başına düşen yeşil alan oranı oldukça az… Betonlaşan bölgelerde yeşil alanların artırımını sağlayacağız. Ayrıca otopark sorunu canımızdan bezdirdi. İhtiyaç duyulan kesimlere yeraltı ve cep otogarları yapacağız. İlçemizde acil çözüm bekleyen sorunların başında yer alıyor trafik kaosu… Söğütlüçeşme’de tren istasyonu altını geçici olarak otoparka çevirdiler. Peki, çalışmalar 2015 yılında bitince burası ne olarak kullanılacak?

KADIKÖY, SPOR YAPMAK İSTİYOR…

Kadıköy’de spor yapılacak yeterli alan yok. Kulüplere sahiller dışındaki bölgelerde okul bahçeleri ve spor salonları tahsis edilmek zorunda kalınıyor. Gerek bisiklet yolları, gerekse de yürüyüş alanları yetersiz… Özellikle bisiklet yollarını artıracağız. Böylece trafik sorununun azalmasına da katkı sağlamak istiyoruz. Aynı zamanda ilçenin muhtelif kesimlerine, en az Özgürlük Parkı’nın yarısı kadar parklar ve spor alanları kazandıracağız.

KÜLTÜR-SANAT HER KESİMİN HAKKI DEĞİL Mİ?

Kültür merkezleri, tiyatro ve sinemalar, belirli kesime açık… Tüm ekonomik kesimlerin sanatla buluşmasını hedefliyoruz. Kültür merkezlerini tiyatroculara tahsis edeceğiz. Genç yeteneklerin de keşfedilmesini arzuluyoruz. Tiyatrolara yer tahsis ederken, yüzde 40 genç oyuncu bulundurma gibi teşvik kotaları getireceğiz. Kadıköy’de olması gerektiği gibi bir kütüphane bile yok. Islak kitap ile birlikte dijital kütüphanelerin yaygınlaşmasını sağlayacağız. En az dört kütüphane kazandırmak zorundayız. Halkın kültürel ve sosyal etkinliklere katılmasını teşvik edeceğiz.

YENİ KADIKÖY’Ü İNŞA EDECEĞİZ…

Kadıköy’de imar alanında çalışmalarımız için hazırlanıyoruz. İnşaat çalışmalarının sürdüğü dönemde zemin etütlerinin ticari kazanç kapısı olduğunu biliyoruz. Belediye olarak zemin etütlerini kanunlara uygunluk çerçevesinde ücretsiz yapacağız. İmar harçlarını yarı yarıya indireceğiz. Kentin dokusunu öne çıkaracağız. Binaların yıkılmasının ardından daha yeşil alanların ortaya çıkacağı projeleri sunacağız. Her semtin bir rengi olacak ve bu rengi o semtin halkı kendisi belirleyecek.

ENGELLİLERE ENGEL KALMAYACAK…

Özellikle engelli Kadıköylülere yönelik çalışmalarımızı hayata geçireceğiz. Örneğin Kadıköy’de yol üzeri bulunan engelli çizgileri oldukça düzensiz… Çok anlamsız bir yerde çizgiler aniden bitiyor, önüne ağaç çıkıyor ya da engeller konulmuş olabiliyor. Bunları baştan düzenleyeceğiz. Yollarda rahatlıkla yürüyebilmeleri adına sesli ya da engellilerine uygunluk tanıyan teknolojik düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

ATATÜRK’ÜN YOLUNDA…

Sonuç olarak, DSP olarak Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılığımızı her anımızda yaşayacağız. Ulu Önderi’mizin işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesinin de üzerine çıkmak için yapılması gereken ne var ise, bu doğrultuda Genel Merkezi’mizin yıllar önce şekillendirdiği ‘Uygar Kentler Projesi’nin izini süreceğiz. Sayfalarınızda bizlere de yer verdiğiniz için Kadıköy Life Ailesi’ne teşekkür ederiz…”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...