Güzel İstanbul’da gidilecek alternatif yerler

Asya ve Avrupa kıtalarını buluşturan, tüm dünyanın hayran olduğu İstanbul, 1985’ten bu yana “İstanbul’un tarihi alanları” dosyasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Listede yer alan kentte ilk akla gelen yapılar Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Dikilitaş. Tarihi Yarımada üzerinde bulunan onlarca esere yürüme mesafesinde ulaşabiliyor olmak büyük bir şans.

İstanbul’da yaşayanlar kadar kente ilk defa gelenler de daha popüler ve bilindik yerleri ziyaret ediyor. Farklı medeniyetlerin buluştuğu, muhteşem şehir İstanbul’da gidilecek alternatif rotaları not edin!

Atatürk Arboretumu

ATATÜRK ARBORETUMU 

Ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş bir alan olan Atatürk Arboretumu; İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. Arboretumlar, eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleri olarak tanımlanıyor. Doğu sınırı İstanbul Boğazı’ndan beş kilometre, kuzey sınırı Karadeniz’den sekiz kilometre içeride kalan Atatürk Arboretumu’nun farklı yönlere dönük irili ufaklı yamaç ve vadileri, değişik ağaç türlerinin yetiştirilmesine uygun düşen habitatları sağlıyor.

Kariye Müzesi

KARİYE MÜZESİ

Doğu Roma İmparatorluğu döneminden İstanbul’a kalan en önemli yapılardan biri Kariye Müzesi. Bizans döneminde önce manastır olarak inşa edilen, Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen yapı, günümüzde bir müze olarak kullanılıyor. İstanbul’un turistik cazibe merkezilerinden biri olan yapı, gerek Doğu Roma mimarisini yansıtan üslubu gerek içinde bulunan muhteşem fresko ve mozaikleriyle oldukça dikkat çekiyor.

Güzel İstanbul'da gidilecek alternatif yerlerAĞVA

İstanbul’un doğası ve doğal güzellikleriyle tanınan sahil kasabası Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bulunuyor. Ağva, İstanbul’un Batı Karadeniz’e doğru uzanan kıyı şeridi üzerinde yer alıyor. Adı Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ anlamına gelen Ağva’nın tarihi M.Ö. 7. yüzyıla uzanıyor Birçok uygarlığın geçiş noktası olan beldede Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi medeniyetlerin izleri bulunuyor. İstanbul’da şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve doğaya karışmak için için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Ağva; nehirleri, plajları, köyleri ve koylarıyla şehrin turistik merkezleri arasında.

HİDİV KASRI

Beykoz Çubuklu sırtlarında yer alan ve 1907’de Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılan Hidiv Kasrı, Art Nouveau tarzında inşa edilmiş bir tarihi Osmanlı yapısı. Ana girişin ortasında mermerden ihtişamlı ve anıtsal bir çeşmenin yer aldığı kasrın tavanı ise çatıya vitrayla kaplı. İçinde de yine pek çok zarif çeşme ve havuzların bulunduğu yapı, plan olarak salonlar arasındaki bağlantılar aracılığıyla havuzun etrafında bir daire çiziyor. Tarihi bir asansörü de bulunan kasrın üst katında da özel odalar bulunuyor. Hidiv Kasrı, günümüzde çeşitli organizasyonlar için kullanılıyor.

RUMELİ HİSARI

Anadolu Hisarı’nın tam karşısında bulunan Rumeli Hisarı, İstanbul’un en güzel tarihi dokularının arasında yer alan muazzam bir anıt eser. 30 bin metrekare alanı kapsayan hisar, İstanbul Boğazı’nın en dar ve akıntılı kısmında inşa edilmiş. İstanbul’u kuşatmak isteyen Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu Hisarı ile birlikte, Bizans’a Karadeniz’den gelebilecek olan yardımları engellemek ve Boğaz’da hâkimiyet kazanmak için yaptırılan hisar; 5 kapısı, 4 kulesi ve 13 burcuyla halen oldukça sağlam bir yapı. Hisarda Saruca Paşa ve Serpuş Müzeleri, muhteşem Boğaz ve Anadolu Yakası manzarasına nazır çay bahçeleri, tiyatro ve konser etkinlikleri için kurulan sahneler yer alıyor.

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’u keşfetmek için ilk adımı ucuz uçak bileti seçeneklerine göz atarak atabilirsiniz. İstanbul’un alternatif rotaları, şehirde ilk akla gelen yerlerin dışında rotalar arayanlar için ideal.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...