Güneş hasarına kapınızı kapatın…

Beyaz tenlilerin cildinde sıklıkla kızarıklıklar, kılcal damar problemleri ve balık sırtı pullanması gibi pürüzlenme problemleri oluşurken; esmer tenlerde ise daha çok pigment değişiklikleri ve ölü hücre birikmesine bağlı pürüzlenme sıklıkla görülmekte.

Ölü hücreleri artmış ciltlerde ise, ölü hücrelerin ciltteki gözenekleri tıkaması ile cildin yağ-ter salgıları dışarıya atılamamakta, cildin bakteri florasındaki bakteriler de bu salgılar içerisinde hızla çoğalarak, sivilce problemlerine neden olabilmekte. Kılcal damarların hızla artışı ise ciltte kızarıklık, yanma, kaşıntı ve şişlik problemlerini doğurabilmekte.

GENÇLİĞİN ANAHTARI PROTEİNLER…

Cildin temel proteinlerinin eksilmesi, cildin olumsuzluklarına neden olduğuna göre bu proteinleri artırmak için yapılan terapilerin tümü de cildin genç ve sağlıklı görünmesine katkı sağlar. Özellikle yaz mevsimsi öncesinde yapılan protein artırıcı terapiler, cildin genç proteinlerinin artmasını sağlayarak, güneşe karşı derin dokuları koruma gücünü geliştirmekte. Böylece cildin derin dokuları koruma gücü mükemmele doğru yönlenerek, gelecekte yaşanacak problemler geciktirilmiş veya asgariye indirilmiş olur. Biyolojik yenilenmede bu proteinler içerisinde en önemlisi, kolajen üretiminin uyarılmasıdır.

BİYOLOJİK YENİLENMEDE METOTLAR…

İngiliz bilim adamlarının geliştirdiği Nlite V lazer teknolojisi ile 12 ay, güneşten etkilenmeden cildin proteinlerinin tümü artırılabilmekte. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, bir seansta cildin proteinleri yüzde 80 oranında artırılarak, yıpratıcı çevresel etkilere karşı iyi bir direnç oluşturulabilmekte. Bunun yanı sıra  Nlite V ile birlikte eşzamanlı kullanılan Duolift teknolojisinde ise, cildin derinliklerine ses dalgaları gönderilerek, cildin tüm biyolojik fonksiyonları uyarılmakta. Elektroporasyon adı verilen yepyeni bir metotta ise, cildin istenen derinliklerine cildin uyuyan fabrikasını çalıştıracak çeşitli etken maddeler gönderilerek, cildin hızlı yenilenmesi sağlanabiliyor. Böylece sinerji oluşturularak daha etkin sonuçlar, daha kısa sürede elde edilerek cildin koruma gücü güçlendirilmekte, yaşlanma belirtileri geciktirilmekte, daha genç ve sağlıklı bir görüne ulaşılabilmekte.

IŞIK HASARINA KARŞI FLAVİUS’TAN TAVSİYE…

Ultraviyole ışınlarının cilt üzerindeki hasarını engellemek için en iyi antioksidan C Vitamini’dir. Özellikle cilde emilme özelliği geliştirilmiş ve yüksek oranda C vitamini içeren antioksidan olan DCL C Scape Serum; yüz, göz çevresi ve boyuna sabah-akşam uygulanmalı… Bunun dışında, güneşe bağlı ciltteki pigment hücrelerinin aşırı çalışarak pigment üretimlerini engellemek ve lekelenmeye meyilli zayıf cilt bölgelerinin güçlenmesini sağlayacak bir ürün olan DCL Skin Brightening Complexion Treatment 12 ay, sabah ve akşam nemlendiricilerden önce tüm yüze, boyuna ve dekolteye uygulanabilir. Güneş ışınlarını geri püskürtmek için yeni jenerasyon fiziksel ve kimyasal korumayı aynı anda gerçekleştiren bir güneş koruyucu olan DCL Sunscreen SPF 50 çocuk, erişkin herkese günde bir defa önerilir. Bunun dışında Amerikan cilt otoritelerinin geliştirdiği, cildi geliştirici hegzapeptid yapısındaki peptid komplexlerini içeren DCL Peptid Serum Complex de cildin yenilenmesini tetikler, çevre ve güneş hasarından korur, yaşlanmanın etkileriyle savaşır.

HER YIL GÜNEŞTE CİLDİM PUL PUL DÖKÜLÜYOR, NE YAPMALIYIM?

Cildin pul pul dökülmesindeki en önemli faktör, cildin yeterince nem kapasitesinin olmaması ve içerisindeki nemin buharlaşıp kaybolmasıdır. Bu olumsuz zincir ise cildin önlem almasına neden olur ve cilt içerisindeki nemi kaybetmemek için yüzeydeki ölü hücreleri artırır. Bu hücreler de ciltte pürüzlenme ve pul pul dökülme şikâyetlerini doğurur. Yapılması gereken ise, cildin en taşıyan elemanları olan içerisindeki proteinleri artırmak, bunun içinde protein üreteçlerini uyarmak ve cildin dışarıdan hyaluronik asit içeren kozmetik ürünleri uygulamaktır. Cildin nem tutan proteinlerini artırmak için meyve asitleri, hegzapeptid içeren ürünler, A vitamini ve antioksidan C vitamini içeren ürünlerden faylanalılabilir. Protein yapısındaki ürün olarak ise DCL Hydrating Serum, hızla cildin nem kapasitesinin artırılmasını sağlayacaktır.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

 

 

 

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kızılay Özel Kartal Hastanesi

Kızılay Özel Kartal Hastanesi hizmete girdi

Türkiye genelinde 2 hastane ve 3 tıp merkeziyle modern sağlık hizmetleri sunan Kızılay, uzun yıllar tıp merkezi olarak ...