Güher & Süher Pekinel ile dünya sahnelerinde genç yetenekler…

1

Yaşları 14-23 arasında değişen, sıradışı yeteneğe sahip dokuz genç müzisyenin birlikte verdikleri ilk konserlerinin cd ve dvd kaydı olan albüm, sanatçıların müzikte ulaştıkları üstün seviyeyi kayıt altına alarak bir ilke imza atıyor. 

“Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesi, ülkemizde de dünya çapında sanatçıların yetişmesi amacıyla, Güher ve Süher Pekinel’in öncülüğünde 2010 yılında başladı. Projenin amacı, önümüzdeki yıllarda isimlerini dünya sahnelerinde duyacağımız sıradışı yeteneklere sahip genç müzisyenlerin eğitimlerini, her biri kendi alanında isim yapmış, dünyanın en saygın pedagog ve müzisyenleriyle yapmalarını sağlamaktı. 

Bu çerçevede Eren Aydoğan, Dorukhan Doruk, Veriko Tchumburidze, Elvin Hoxha, Yunus Tuncalı, Kıvanç Tire, Yusuf Çelik, Ege Banaz ve Yağızcan Keskin; Onduline Avrasya A.Ş. sponsorluğunda yürütülen “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesi dâhilinde, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki konservatuarlardan bursiyer olarak seçildi. 

2

Şu anda eğitimlerini Viyana, Leipzig, Tel Aviv, Bremen, Zürih, Köln ve Brüksel’de sürdüren genç sanatçılar için, ülkemizin önde gelen orkestralarında ve üst düzey eğitim mevkilerinde yer almalarının yanı sıra, dünya çapında kariyer yapmaları hedeflendi.  Bir yıl boyunca yurtdışında gördükleri eğitim sonucunda, katıldıkları master class ve uluslararası yarışmalarda kazanılan üç birincilik ışığında, bursiyerlerin gelişmelerini takip edebilmek ve başarılarını tüm müzikseverler ile paylaşabilmek arzusuyla, bir konser serisi düzenlendi. 

Geçtiğimiz Ekim ayında, İstanbul Cemal Reşit Rey, Ankara Bilkent ve İzmir Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen konserlerde; Borusan Quartet üyesi viola sanatçısı Efdal Altun, konuk sanatçı olarak müzisyen ve eğitimci kimliği ile de projeye önemli değer kattı.  

Kısa bir süre zarfında konsere hazırlanan genç yetenekler, beklentilerin üstünde olağanüstü bir performans sergileyerek,  konser esnasında kaydedilen CD / DVD ile bu başarıyı kanıtlamış oldular. 

Güher ve Süher Pekinel’in de “Lutoslawski’nin Paganini Çeşitlemeleri” ile yer aldığı, genç sanatçıların heyecan dolu performanslarını içeren “G&S Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” CD ve DVD’si, Aralık 2011 sonu itibariyle tüm müzik marketlerde ve interenette satışa sunuldu.

3

4

5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...