Göztepe Özgürlük Parkı’nda pandomim…

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Çocuk ne güzel şey, demek biz de böyleymişiz” sözü ne çok şey ifade ediyor aslında. Cahit Külebi ise kısa ve öz dizelerle duygularını aktarmış çocuklar için; “Çocuk ne güzel şey. Ev ister, ekmek ister” diye devam eder, sizi düşündürür ve çocukluğumuza sürükler.

Pandomim bir gösteri sanatı, mim sanatı diye de bilinir. Sanatçının konuşmadığı, beden ve yüz mimikleriyle işlediği temayı izleyicilere anlattığı bir sanat dalı. Özellikle de çocukların, sanatçının makyajı ve giysisinden çok etkilendiği bir dal. Çocuklarımızın sanata olan ilgileri aslında küçük yaşlarda başlıyor. Yönlendirilmeleri ve eğitilmeleri ile de yaşama bakış açıları genişliyor. Dünyaya at gözlüğüyle bakmamayı ve düşünmeyi, sorgulamayı öğreniyorlar.

Kadıköy ilçesinde kültürel-sanatsal etkinlikler, yazın parklara da taşınıyor. Bu etkinliklerden biri de Göztepe Özgürlük Parkı’nda akşamüstleri gerçekleştirilen pandomim gösterisi. Bu etkinlik, daha çok çocuklarımızın ilgisini çekiyor. İyi ki orada bulunuyorlar, mutlu oluyorlar. Onların gülmelerine ve mutlu, başarılı olmalarına o kadar ihtiyacımız var ki. Onlar bizim geleceğimiz ve bizlere de onların yetişmesi için büyük sorumluluklar ve görevler düşüyor.

Ve benden çocuklarımıza;

Gülmek, gülmeyi görmek

Ne güzel gülmeyi öğretmek

Ve bir de sevgiyi, barışı onlara…

(Nusret Karaca)

sporvitrini

Hakkında Nusret Karaca

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sokak hayvanları için flüt çaldılar

Maltepe Belediyesi, Türkiye’nin ilk ve tek flüt orkestrası Marmara Flüt Orkestrası’nın, sokak hayvanları için mama bağışı topladığı flüt ...