Gözcübaba Su Terazisi’nin restorasyonu isteniyor…

Kadıköy’ün tarihi eserleri arasında kayıtlı bulunan Gözcübaba Su Terazisi’nin 20 yıldan beri planlanan, fakat bir türlü gerçekleştirilemeyen restorasyonunun bir an önce yapılması isteniyor.

500 yıllık tarihi eser, İstanbul’un önemli emanetleri arasında yer alıyor. Yıllara yorgun düşen eser, Kadıköy’e yenilenmiş ve korunabilir haliyle kazandırıldığında gelecek nesillere aktarılabilecek.

TARİH, HASTANE BAHÇESİNDE YATIYOR…

Minibüs yolu olarak bilinen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde bulunan yaklaşık 500 yıllık tarihi eserin çevresinin de hastane bünyesinden ayrılarak küçük bir park yapılmasını isteyen Kadıköylüler; “Böylece hasta ziyareti için gelenlerin dinlenebileceği bir alan da kazanılmış olur” diyerek, yetkililerin harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Bezgin Bekir

Bezgin Bekir heykeli Kadıköy’de

Kadıköy Belediyesi, karikatürist Tuncay Akgün tarafından yaratılmış bir çizgi karakter olan Bezgin Bekir’in heykelini yaptırarak, Karikatür Evi’nin bahçesine yerleştirdi. Geçtiğimiz haftalarda Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan ...