Görme engelli kardeşlerinin gözü oldular…

Irmak Okulları, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında görme engelli öğrencileri ağırladı. Duygusal buluşmada ortaya çıkan eserler, önümüzdeki süreçte müzayede ile satışa sunularak, elde edilecek gelir görme engellilerin geleceğine ışık tutacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Irmak Bienali’nde “Gözler” teması işlendi. Öğrencilerin farklılıklarını tanıma, kaynaşma ve birlikteliklerine büyük katkı sağlayan etkinlik, büyük beğeni kazandı. Öğrencilerin mutluluğu ve sevinci ise görülmeye değerdi.

BİRLİKTE TASARLADILAR…

Irmak Okulu öğrencileri, görme engelli yaşıtlarına oyun hamurlarına istenilen kalıplarda şekil verebilmeleri için yardımcı oldu. İlk kez karşılaşan öğrencilerin birbiriyle son derece uyumlu olmaları, eğitimcilerin de dikkatini çekti.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ, KİŞİLİK GELİŞİMİNDE ETKİLİ…

Irmak Okulları, sıkça sosyal sorumluluk projeleri ile gündeme gelirken; uzmanlar tarafından öğrencilerin kişilik ve karakteristik özelliklerinin sağlıklı gelişimi için sosyo-kültürel ve sanatsal etkinliklerin önemine vurgu yapılıyor.

ATÖLYE ÇALIŞMASI HAYATA GEÇECEK…

Irmak Okulları’ndan yapılan açıklamada, atölye çalışması ve bienale yönelik şunlar yer aldı:

Irmak Okulları öğrencileri, her bienalde “Sanat farklı sözler söylemeli” yaklaşımından yola çıkıyor. Bu kapsamda öğrencilerimiz 1. bienal organizasyonumuzda “Hayaller”, 2. bienal organizasyonumuzda da “Zaman” temasıyla yaratıcılıklarını sergilediler. Şimdi de 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz bienal ile “gözler” temasına vurgu yapacağız. Farklı gözlerin farklı bakış açılarını ifade eden ürünler ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.

Bienal kapsamında öğrenci çalışmalarından oluşan bir müzayede yapılarak, elde edilen geliri Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği işbirliğiyle sosyal sorumluluk projelerine aktaracağız. Bu kapsamda öğrencilerimiz, görme engelli öğrencilerle atölye çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Okulumuz, kendi öğrencileri ve ilçedeki diğer öğrencileri sanatçılar ile buluşturmak amacıyla 15 Mayıs-05 Haziran 2014 tarihleri arasında bir dizi atölye çalışması planladı. Grafik ve yüzey düzenlemeleri, iki boyutlu çalışmalar, heykel ve tuval çalışmaları, moda tasarımı, video çalışmaları gibi etkinlikler okulun farklı noktalarına yayılacak. Farklı mekânlarda “Gözler” teması çerçevesinde yürütülecek 10 ayrı atölye çalışmasına çok sayıda öğrenci ve sanatçı katılacak. Böylece öğrencilerin farklı bakış açılarıyla yaratıcılığın sanata dönüştüğü çalışmalar yapılabilecek.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...