Şile Yağlı Güreşleri

10. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri başladı

Türkiye’nin başpehlivanları, Şile Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri kapsamında er meydanında buluşuyor.

19 Ağustos Cuma günü gerçekleşecek olan Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri’nde 300’e yakın güreşçi mücadele edecek. Mehteran eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayıp, güreş müsabakalarıyla devam edecek program, her sene olduğu gibi bu yıl da nefesleri kesecek.

Şile Yağlı Güreşleri

İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ BİR GEÇMİŞE SAHİP…

Türk spor tarihi ve geleneğinde zengin bir yere sahip olan ata sporumuz yağlı güreşler, insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip. Eski devirlerde savaşa hazırlık amacıyla yapılmaya başlanan yağlı güreşlerin, M.Ö. 4. yüzyıldan bu yana Türk spor tarihinde önemli bir yeri bulunuyor. Eski zamanlarda genellikle ilkbahar aylarında doğanın canlanışını kutlamak amacıyla yapılan etkinliklerde, evlenme törenlerinde, zafer şölenlerinde yapılan yağlı güreşler, gelenekselliğini koruyarak heyecanla devam ediyor.

ATA SPORUMUZA SAHİP ÇIKIYORUZ…

Her sene geleneksel olarak düzenlenen Şile Yağlı Güreşleri, bu yıl yine büyük küçük herkesi er meydanında bir araya getirecek. Güreşlerin bölgede çok sevildiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile Yağlı Güreşleri için “Ata sporumuza sahip çıkıyoruz. Spor ve sporcumuzu teşvik etmek için bu organizasyonu her sene gerçekleştiriyoruz. Geleceğin başpehlivanlarının yetişmesi için tüm imkanlarımızla bu organizasyonu gelenekselleştirdik” dedi.

geleneksel-sile-yagli-guresleri-basladi-1

Türkiye’nin başpehlivanları, Şile Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri kapsamında er meydanında buluşuyor…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...