Gedik Üniversitesi

Gedik Üniversitesi’nde “Spor Yoluyla Gelişim” masaya yatırıldı

İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü tarafından düzenlenen “Spor Yoluyla Gelişim” panel ve sergisi, Gedik Üniversitesi Kartal Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Eurosport Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Bağış Erten’in üstlendiği panelde sporun, toplum ve bireyin daha iyiye gitmesi için kullanılmasına hizmet eden kurum, birey ve projeler yer aldı.

Etkinlik, İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuna Uslu ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Özer’in açılış konuşmalarıyla başladı. Panele geçildiğinde Marmara Üniversitesi’nden Selçuk Açıkgöz, spor yoluyla gelişim hakkında akademik bir çerçeve çizdi. Spor yoluyla gelişim felsefesinin içeriğine değinen Açıkgöz, dünden bugüne nasıl politikalar izlenildiğinden bahsederek, “Spor Yoluyla Gelişim” kavramını açıkladı.

gedik üniversitesi

FUTBOL OYNAMAK İSTEYEN KADINLARA ÇAĞRI…

Panel, Türkiye’nin en büyük kadın futbolu projesi olan “Kızlar Sahada” fikrinin yaratıcısı Melis Abacıoğlu’nun sunumu ile devam etti. Projenin detaylarını, kuruluş aşamasını ve bu tür işlerle ilgilenen Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin karşılaşabilecekleri problemlerden bahseden Abacıoğlu, futbol oynamak isteyen kadınlara ilham veren bir çağrıyla konuşmasını sonlandırdı.

Gedik Üniversitesi

BÜTÜNLEŞİK FİZİKSEL AKTİVİTE YAŞAM MERKEZİ…

Gedik Üniversitesi tarafından özel gereksinimli çocuk ve gençlerin hareket becerilerini geliştirmek üzere kurulan “Bütünleşik Fiziksel Aktivite Yaşam Merkezi” Proje Sekreteri Gizem Duyan, yaptıkları projeden ve bu projenin ne kadar sayıda özel gereksinimli çocuğa ulaştığından bahsetti. Duyan, özel gereksinimli çocukların gösterdikleri gelişimden oluşturdukları video sunumları ile konuşmasını tamamladı.

Gedik Üniversitesi

MADDE BAĞIMLILIĞINA SPOR ARACILIĞIYLA MÜCADELE…

Panelin üçüncü konuşmacısı olan, 2011 yılında Osmaniye’nin Karaçay Mahallesi’nde madde bağımlılığı oranının yüksekliğine karşı spor vesilesi ile mücadele etmek adına kurulan Karaçay Gençlik Spor Kulübü’nün kurucusu Soner Yiğit Karabay, yaptığı sunum ve anlattıkları ile hayli dikkat çekti. Sportif çalışmaların dışında takım bünyesinde bulunan çocukların sosyalleşmesi ve entellektüel anlamda gelişmesi adına yaptıkları çalışmalardan bahseden Karabay, Karaçay Gençlik Spor Kulübü hakkında TRT Belgesel’de yayınlanan “Şampiyon Olmasak Da…” isimli belgeselden kesitler göstererek sunumunu tamamladı.

Gedik Üniversitesi

OLİMPİK EĞİTİM PROJESİ…

Panel, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Komisyonu Koordinatörlüğü yapan Banu Bulman Akar’ın sunumu ile devam etti. Akar, “Olimpik Eğitim” projesi ile neler yapıldığını, sunumların kaç öğrenciye nasıl ulaştığını izleyicilerle paylaştı. Banu Bulman Akar, projelerden derlenen videolar ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin yaptığı diğer projelerden bahsederek sunumunu tamamladı.

Gedik Üniversitesi

TOPLUMSAL SORUNLARA SPOR YOLUYLA ÇÖZÜM YARATMAK…

“Kadın Haklarına Farkındalık” yaratmak ve toplumsal sorunlara spor yoluyla çözüm yaratmak amacıyla kurulan Bornova Becker Spor Kulübü’nün Sosyal Projeler Koordinatörü Burcu Kebir, bugüne kadar gerçekleştirdikleri sosyal projeleri anlattı. Kulüp olarak sosyal sorumluluk projelerini de en az sportif başarılar kadar önemsediklerinden bahseden Kebir, takımla birlikte sosyal projelerini de ülkenin farklı yerlerine yaymak istediklerinden bahsetti.

FUTBOL KARDEŞLİĞİ…

Panelin sonunda Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuna Uslu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun katkılarıyla başlanan, İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin eğitmen olarak görev aldığı; Pendik Belediyesi, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pendik Spor Kulübü ile ortaklaşa düzenlenen “Futbol Kardeşliği” projesini anlattı. Projeyle ülkemizde eğitim gören Suriyelilerin oyun yoluyla diğer çocuklarla kaynaşmasının, Türkçe konuşma becerilerinin artmasının, projeye katılan tüm çocukların spor kültürlerinin gelişmesinin, eleştirel pedagoji bakış açısından grubun özelliklerine uygun içerik geliştirilmesinin ve gelecek vaat eden çocukların keşfedilmesinin amaçlandığından bahsetti. Dönem sonunda düzenlenecek olan kapanış şenliği ile son bulacak olan projenin, UEFA ve FIFA’nın desteklediği “Grassroots” programının çatısı altında sürdürüldüğü belirtildi.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ, SERGİ GEZİLDİ…

Panel, soru-cevap kısmı ile tamamlandı. İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Berrak Kurtuluş ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Özer tarafından panelistlere plaket takdim edildi. Panelin ardından, sunulan projelerin resim ve tanıtımlarının yer aldığı fotoğraf sergisine geçildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AYGAD

AYGAD güçlü yönetimiyle yoluna devam ediyor

Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin ...