gastronomi

Gastronomi gıda israfını önleyebilir

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, düzenlediği özel bir program ile moleküler gastronomi kavramının yaratıcısı Fransız bilim insanı Prof. Hervé This’i İstanbul’da ağırladı.

Özyeğin Üniversitesi’nin 10. yıl etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Nota Nota Pişirmek” adlı etkinlikte yeni nesil moleküler gastronomi teknikleri, uygulamalı olarak sektörün önde gelen isimleri ve basın mensupları ile paylaşıldı. Hervé This, etkinliğe katılan davetliler için özel bir gastroshow da sundu. Etkinlikte ayrıca Türkiye’de ilk kez Özyeğin Üniversitesi’nde açılacak olan Gastronomi ve Tasarım Yüksek Lisans Programı’na ilişkin detaylar da katılımcılarla paylaşıldı.

gastronomi
“YEPYENİ BİR TEKNİK”

Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Hervé This, moleküler gastronomi olarak tanımlanan bilimsel disiplinin dünya çapındaki üniversitelerde giderek yayıldığının altını çizdi. Hervé This konuşmasında “Dünyada her geçen gün daha fazla laboratuvar ve ekip, kimya, fizik ve biyolojiden yararlanarak mutfak olgusunun farklı mekanizmalarında keşif yolculuğuna çıkmakta. Öte yandan kimya laboratuvarlarındaki modern araçların mutfaklarda kullanılmasıyla ortaya çıkan moleküler pişirme adlı yepyeni bir teknik, dünyayı kasıp kavurmaya başladı: Sifonlar, düşük derecede pişirme, döner buharlaştırıcılar ve ultrasonik sondalar…

“NOTA NOTA PİŞİRME”

Bütün bunlar sayesinde yeni bir stil ortaya çıktı; moleküler mutfak. 1994’ten beri ise moleküler gastronominin yeni bir uygulama şekli olarak, dünyanın her yanında yepyeni bir fikir filizlenmekte: ‘Nota Nota Pişirme’. Müzikte sentetik müzik ne ise mutfakta da ‘Nota Nota Pişirme’ odur. Yani saf bileşiklerden bir yemek ortaya çıkarmaktır. Bu teknik akla hayale gelmeyen sonuçlar doğurabilir. Çünkü kıvamdan renge, tattan kokuya, besin içeriğinden toksikliğe kadar yemeğin her unsuru şefin kontrolü altındadır. Ve böylece yepyeni bir mutfak sanatı karşımıza çıkar” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Mumiyo

MUMİYO’ya Eminönü Baharatçısı’ndan ulaşabilirsiniz

Son zamanlarda adından çok söz ettiren hatta Dr. Ender Saraç’ın da öneri listesine aldığı Mumiyo hakkında bilgi aldık. ...