Galeri ARK’ta “muHaFaZa”…

Anadolu Yakası’nda Cemil Topuzlu Caddesi’nde sanatseverlerin yeni buluşma noktası Galeri ARK’ta açılan Pemra Aksoy’un “muHaFaZa” isimli sergisi, sanatseverlerden yoğun ilgi görüyor. Sergi, 6 Mart 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Sanatçı, ikinci kişisel sergisi ve hazırlık süreçleriyle ilgili şunları ifade etti: “En büyük travmayı, geriye dönüp ‘Nerede tüm bu  insanlar?’ diye sorduğumda, geçmiş ile ilgili yaşadıklarıma dair birçok şeyin hafızamdan silinmiş olduğunu ve en vahimi de sorularıma doğru cevap verecek kimse kalmadığını fark ettiğimde yaşamıştım. O gün, o noktadan hareketle yaşanmışlıklarımı defterlere kaydetmeye ve kendime ait bir bellek oluşturmaya karar verdim. Zihnin belleğe sürekli oyunlar oynadığı, unutturduğu ve zaman ilerledikçe çarpıtarak farklı gerçekler sunduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bugün her şeyden çok fazla var, her şey çok hızlı ve aynı zamanda geçici. Buna bağlı olarak duygular ve hisler de  çabuk unutuluyor.

SÜREKLİ GÖZLEMLİYOR ve KAYDEDİYORUM…

Desenlerimi ve bu desenler üzerinden kurguladığım tuvallerimi; yaşanmışlıkları, düşüncelerimi ve hissettiklerimi hafızamda muhafaza etmenin ve biriktirmenin zorluğuna karşı bir tepki olarak nitelendiriyorum. Sürekli gözlemliyorum ve gördüğüm, ilgilimi çeken şeyleri an be an kaydediyorum. Dolayısıyla tuval üzerindeki formlar da bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Kendi kişisel hikayelerim üzerinden aldığım notlar ve yaptığım çizimler sonucunda ortaya çıkan bu imgeler, aynı zamanda benim için bir nevi yaşanmış şeylerin varlığına işaret ediyor.

YANILTICI OLSALAR DA HİSLER VE DUYGULAR GERÇEKTİR…

Bu imgeler, aynı zamanda hiçbir şeyin kaybolmadığının ve var olan her şeyin bir iz bıraktığını gösterebilmenin bir yolu olarak da ortaya çıkıyor. İnsanlar ölüyor, eşyalar zamanla yok oluyor veya form değiştiriyor. Ancak anlık olarak aktardığım desenler, o anın duygusunu taşımaya devam ederek, sonsuza kadar orada var olabiliyor. Ne kadar yanıltıcı olsalar da hisler ve duygular gerçektir. Bu nedenle yaşadıklarımı, hissettiklerimi biriktirmek ve en önemlisi de imgesel olarak izini tutarak muhafaza etmek, aynı zamanda kendim ile bağlantıda kalabilmemi sağlıyor.”

Galeri ARK

Cemil Topuzlu Cad. Kaya Apt. No:49 Göztepe – Kadıköy

Tel: (0216) 369 49 00  –  [email protected]

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da bahar çiçekleri sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi Altunizade Kültür ve ...