Floransa Bienali’ne Türk sanatçıları damgasını vurdu…

1

2011 Floransa Bienali’ne, 60 ülkeden davet edilen 600 sanatçı, 1.600 eseriyle katıldı. 11 bin metrekare üzerinde sergilenen eserler için seçilen yer ise, Floransa kalesi “Fortezza da Basso“ oldu.

Ülkemizden, aralarında “PSA” imzası kullanmaya yetkili tek Türk ressam olan Bülent Turan’ın da bulunduğu 40 civarında sanatçının katıldığı Bienal’de, sanatçılarımız da ödüller aldı.

2009 yılında da Floransa Bienali’ne davet edilerek gümüş madalya ile takdir edilen sanatçımız Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Münevver Üçer, bu seneki Bienal’de “Jüri Özel Onur Ödülü”ne layık görüldü.

Heykel sanatçısı Filiz Öztürk Doğan, heykel dalında jüri tarafından 5.’lik ödülüne layık görülürken; sanatçımız Münevver Üçer’in öğrencilerinden Esin Kazazoğlu ise, kağıt yüzeylerin değerlendirilmesi kategorisinde 5.’lik ödülü alarak ülkemize bir onur daha kazandırmış oldu. Ülkemiz adına ödül alan bir başka sanatçımız da, dijital kategorisinde Melis Cankara oldu.

Türk sanatçıların dört ödüle birden layık görüldüğü Bienal’de, ülkemizden ve dünyanın her köşesinden gelen sanatseverlerin Türk sanatçıların eserleri hakkında yaptığı olumlu yorumlar, Bienal’in ülkemiz adına en önemli ödülü olarak görüldü.

Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi Ocak & Şubat 2012 sayısı sayfalarında…

2

Kadıköylü sanatçıların yurtdışında tanınan en önemli yüzlerinden biri olan Münevver Üçer, sanat çalışmalarını Caddebostan’daki atölyesinde sürdürüyor. Bu yıl sanatta 30. yılını kutlayacak olan Münevver Üçer, Kadıköy’ü sanattaki başarısının beslendiği yerlerden biri olarakta göstermekte…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AYGAD

AYGAD güçlü yönetimiyle yoluna devam ediyor

Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin ...