Fiyatı altınla yarışıyor!

Ülke genelinde 30 Mart’taki don olayı nedeniyle “kış çayı” olarak kullanılan bitkilerin üretiminde yaşanan azalma, fiyatların artmasına neden oldu. Geçen sene kilosu 80 liradan satılan Ihlamur 100 liraya, 15 liradan alıcı bulan Dağ Çayı’nın fiyatı da 60 liraya yükseldi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde aktarlık yapan Süleyman Onur, yaptığı açıklamada mevsimsel hava değişimlerinden dolayı vücut direncinin düştüğünü ve bu zamanlarda da bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olduğu düşünülen bitkilerden demlenen çaylara rağbetin artığını söyledi.

KIŞ ÇAYI KARIŞIMININ OLMAZSA OLMAZI…

Havaların soğumasıyla vatandaşların bitki çaylarına yönelmesinden kaynaklı aktarlarda iş yoğunluğunun artığını kaydeden Onur, bitki karışımlarından hazırlanan kış çaylarının grip, nezle ve öksürüğe iyi geldiğini anlattı. Onur, “Ihlamurun birçok özelliği var. Bağışıklık sistemine faydası olan ve kış çayı karışımı içinde olmazsa olmaz olan bir bitkidir” dedi.

IHLAMUR STOKLANDI…

Ihlamur fiyatında geçen yıla göre ciddi bir artış yaşandığını ve daha da artacağı yönünde beklentilerinin olduğunu kaydeden Onur, şöyle konuştu: “Geçen yıl ıhlamurun kilogramını 80 liradan satıyorduk. Şu anki fiyatı 100 lira ve daha da yükseleceği beklentisi var. Bu beklentinin, üreticilerin ellerindeki ıhlamuru stoklamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Üreticiler kışın sert geçeceğini, ıhlamurun daha çok para edeceğini düşünüyorlar. Kilogramının 120-130 lira olacağı bekleniyor.

FİYATLARDAKİ ARTIŞ SATIŞLARI DA ETKİLEDİ…

Vatandaşlar 100 gram alacağı yerde 50 gram alıyor. İhtiyacının altında almaya başlıyor. Kış çaylarının şu an gerçekten lüks bir içecek haline geldiğine inanıyoruz. Bir ıhlamur, çok yüksek fiyatlardan satıldığından lüks içecekler arasına girdi. Bitkisel çayların fiyatı çok yükseldi. Bu çaylar, altınla yarışır hale geldi.”

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Medicana

Medicana ile nefes aldılar, ikinci hayata koştular

Her biri ölümden döndü, çoğu yıllarca diyaliz makinelerinde organ bekledi, her anları işkenceye dönüştü. Senede yaklaşık 3 bin hastanın nakil edilecek organ bulunamaması nedeniyle hayatını ...