Filografi sanatı Kartal’da hayat buluyor…

Unutulmaya yüz tutmuş filografi sanatı, Kartal’da yeniden canlanıyor. Filografi sanatçıları Serpil Karabıyık ve Emine Solak, eserlerini Kartal Belediyesi Yeni Hizmet Binası Sergi Salonu’nda Kartallılar için sergiliyor.

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Fügen Mavi, CHP Meclis Üyesi Kemal Uyan ve Kartal Belediyesi çalışanlarının da katıldığı serginin açılışına, Kartallı vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi yöntemiyle objelere estetik görünüm kazandırılan filografi sanatı’nda, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler ve amblemler, pano haline getirilebiliyor. Tasarlanmış bir motifin veya desenin ahşap malzeme üzerinde çivi ile çakılıp, arasından çeşitli renklerde iplik veya teller geçirilerek, farklı motif veya desenlerin ortaya çıkarılması ile oluşan bir sanat olan filografi, günümüzde yeteri kadar uygulanmadığı için giderek yok olmakta.

Hobi olarak başladığı filografi sanatında zamanla kendini geliştiren ve dört yıldır bu sanatı uygulayan Serpil Karabıyık ve Emine Solak kardeşlerin kendi elleriyle yaptıkları hat yazıları, simetrik desenler, çok sayıda değişik motif ve amblemleri yansıtan 100’e yakın tablosu bulunuyor.

Çivi ve telin maharetli ellerde şekillendiği filografi çalışmalarının yer aldığı sergi, Kartal Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda 17 Mart’a kadar sergilenecek. Sanatçı Serpil Karabıyık, kendilerine bu sanatı sergileme imkânı sunduğu için Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ederek, belediye çalışmalarında başarılar diledi.

 

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...