Fikirtepe’de yıkıma Suriyeli sığınmacılar engeli!..

Fikirtepe kentsel dönüşüm alanlarının yıkımı, Suriyeli sığınmacıların durumunun netlik kazanmaması nedeniyle ertelendi.

Fikirtepelilerin kentsel dönüşümden dolayı yaşadığı mağduriyetin üzerine, Suriye’de yaşanan çatışmalardan dolayı Türkiye’ye sığınan ve sayıları 1 milyonu aştığı düşünülen Suriyeli sığınmacılar eklendi. İstanbul’un hemen her bölgesinde bulunan Suriyeli sığınmacıların bir kısmının Fikirtepe’de boşaltılan yapılara yerleşmesiyle başlayan sorun, yerleşme sayılarının gün geçtikçe artmasıyla önemli boyutlara ulaştı.

Riskli alanlarda bulunan ve can güvenliğini tehdit eden yapılara yerleşen Suriyeli sığınmacıların tahliyesi için Kadıköy Kaymakamlığı’nın ilgili yazısı ile harekete geçen Kadıköy Belediyesi, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadan Fikirtepe bölgesinin tahliyesi için devreye girdi. Yıkımları gerçekleştirecek şirketler, konuyla ilgili bilgilendirildi.

MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK ADINA YIKIMLAR DURDURULDU…

Fikirtepe’de yıkılmak üzere bulunan binalara yerleşen sığınmacıların gerekli önlemler alındıktan sonra Tuzla’da bulunan kampa yollanması için gerekli girişimlerde bulunuldu. Tuzla Sığınma Kampı’nın kapandığı bilgisinin alınmasıyla birlikte, sığınmacıların daha fazla mağduriyet yaşamaması için yapılacak yıkım işlemi durduruldu.

BÜTÜN OLANAKLAR SEFERBER EDİLDİ…

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bölgede inceleme başlattı ve Suriyeli sığınmacıların bölge tahliye edildikten sonra ne olacağına dair yeni bir çözüm arayışına girildi. Yarı yıkılmış ya da yıkılma kararı alınan binalarda yaşayan Suriyelilerin temel yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanacağı şartlar olmadığı gibi, bu yapılarda kalmaları son derece tehlikeli olmakla birlikte sorunun insani boyutlarda çözümü için Kadıköy Belediyesi bütün olanaklarını seferber etti.

“GEREKLİ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ…”

Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Müteakip kereler konuyla ilgili resmi kurumlarla görüşmeler yaparak, özellikle metruk binalara yerleşmiş olan Suriyelilerle ilgili adım atılması talep edilmiştir. Kadıköy Belediyesi olarak meselenin asli unsuru olmamakla birlikte, bu insani sorunun çözümünde oluşacak merkezi bir koordinasyona gerekli desteğin verileceğini bir kez daha ifade ediyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Abdullah Sevim

Başkan Abdullah Sevim: Belediye çalışanlarına parti bayrağı astırmayın

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, belediye başkanlarına çağrıda bulundu: “Belediyede çalışan kardeşlerimize, belediyenin vinciyle partinizin bayrağını, ...