Fikirtepe’de ok yaydan çıktı!..

4 yılı aşkın süredir kentsel dönüşümde istenilen sonuç alınamayan Fikirtepe’de vatandaş “artık yeter” dedi. Pazar günü gerçekleştirilecek yürüyüşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere kentsel dönüşüm sürecinde yetkili kurum ve kuruluşlar protesto edilecek.

Çoğu inşaat şirketleri ile imza masasına oturmasına rağmen sonuç alınamadığını savunan Fikirtepeliler, kentsel dönüşümde mağdur olduklarını belirterek geniş katılımlı eyleme hazırlanıyor. Semt sakinleri son olarak 2013 yılının Haziran ayında protesto gösterisi düzenlemiş, Türk bayrakları eşliğinde gösteriler büyük ses getirmişti.

FİKİRTEPE DÖNÜŞÜMÜN DEĞİL, BELİRSİZLİĞİN SEMBOLÜ OLDU…

“Çoluk çocuk ailece yürüyeceğiz, pazar günü 15:00’de Mandra Caddesi Sabit Pazar’ı önünde başlayacak protesto gösterisi, çözüm adımlarının da başlangıcı olarak” diyen Fikirtepeliler kentsel dönüşüm bir yana, semtte esen belirsizlik rüzgarları nedeniyle ciddi sorunlar yaşadıklarının altını çizdi.

Fikirtepe’de kamulaştırma sürecinde yaşanan aksaklıklar, bazı inşaat firmalarının vatandaşları evleri çıkarmasının ardından metruk binalarda yıkım çalışmalarına başlamaması, semtin harabe görünümün her geçen gün daha da kötüye gitmesi nedeniyle tepkiler son zamanlarda artmıştı.

FİKİRTEPELİLERİN GEREKÇELERİ…

Sivil toplum örgütlerinin de destek vermesi beklenen yürüyüşte Fikirtepelilerin istekleri ve gerekçeleri şu şekilde açıklandı;

Ruhsat alan firmaların acil olarak maliklere tapularını kontrollü bir şekilde dağıtması.

Ruhsat almak için müracaat eden firmalar öncelikle noterden bile olsa maliklerin dairelerini tespit ettirmesi.

Bir kaç firmanın imza topladığı bir yapı adasında  başkaca bir firmanın az sayıda imzası var ise tapudan bu firmanın şerhlerinin kaldırılması.

Firmaların tapuya şerh koydurup adaları kilitlemesinin, adalar üzerinden para kazanılmasının ve çantacılık yapılmasının engellenmesi.

Kamulaştırma hususunda;

2/3’ü geçen yapı adalarında re’sen tevhid yaparak firmaların inşaat yapabilmesi adına önlerinin açılması işleri çok daha hızlandıracak. Yani bir yandan kamulaştırma işlemleri yapılırken diğer taraftan süreç beklenmeyecek, devam edecek ve hızlanacak.

Kamulaştırma işlemleri yapılamayacak ise de izale-i şuyu işlemlerinin bir sisteme koyularak aciliyetle yapılması.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...