Fikirtepe’de çözüm müteahhitin elinde…

Yeni Fikirtepe hızla yükselmeye başladı. Bazı parsellerde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı inşaatların faaliyete geçememesi nedeniyle, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunun “Fikirtepe Kalesi” olarak tanıdığı, dört yanı kazılarak devasa arsanın ortasında kale görüntüsüyle gündeme oturan apartmana yönelik soruyu da yanıtlayan Güllüce; “Müteahhitlerin ne yapıp edip, vatandaşı ikna etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

YETERSİZ FİRMALAR ELENECEK…

Bakan Güllüce, Fikirtepe’deki gelişmeleri incelemek üzere heyet göndereceğini ifade ederek, “Benim halkımı müteahhit ikna edecek” şeklinde konuştu. Önümüzdeki süreçte inşaat firmalarının, Fikirtepeli arsa sahiplerinin istediği teminat ve güvenceleri vermek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. İlgili açıklamalar ile birlikte ekonomik açıdan sorun yaşayan firma ve müteahhitlerin yatırımlardan elenmesi, “çantacı” olarak tabir edilen arsa karaborsacıları gibi olumsuzlukların da ortadan kaldırılması bekleniyor.

KIYILARDA YAPILAŞMA YOK…

TRT Haber’de katıldığı programda gündemi değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, deprem riskine değinerek kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti. Bakan’ın açıklamalarının devamında ise şu ifadeler yer aldı: “İstanbul ve Türkiye, deprem konusunda riskli… Riskli alanlarda kentsel dönüşüme başlandı. 37 ilde 106 adet Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen 148 farkı noktada, 383 bin 382 bağımsız birimi ilgilendiren bir dönüşüm planlanmış ve başlanmış durumda… Kıyı bölgelerde yapılaşma dün olmadı. Şu anda yapılıyor deniliryorsa, bu yanlış…”

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...