Feneryolu’nun tek yeşil alanı için 2 bin imza!

Betonarme yapıların yoğunlukla bulunduğu Feneryolu’nun tek “yeşil bahçesi” Kuyubaşı Fidanlığı’nın külliye projesi için imara açılmasına bölge sakinleri tepkili…

Fidanlık arazisinde bulunan tarihi Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin yanıbaşındaki 5,5 dönümlük arazi üzerinde proje kapsamında inşa edilecek ikinci bir cami, öğrenci yurdu, meşruta, kütüphane ve otopark çalışmaları için hazırlıkların son aşamasına gelindi.

“MEVCUT CAMİ VARKEN, YENİ BİR CAMİ YAPIMI GEREKSİZ…”

Feneryolu Mahallesi Muhtarı İbrahim Aktaş, “Şunun altını özellikle çizmek istiyorum; bölge halkı cami yapılmasına karşı değil… Zaten mevcut bir cami varken, onun tarihi ve kültürel varlığını hiçe sayarak, hemen yanına devasa yeni bir cami yapılmasını gereksiz buluyoruz. İhtiyaç varsa mevcut caminin bakımı, onarımı yapılır ve genişletilir. Taleplerimizin yerine getirilmesi için topladığımız 2 bin ıslak imzayı Kadıköy Belediyesi’ne götürdük, ancak ‘Muhatap biz değiliz’ yanıtını aldık” şeklinde konuştu.

“BİR DEPREM OLSA HESABINI KİM VERECEK…”

Muhtar Aktaş, Kadıköy’de deprem riskine ise şu cümlelerle dikkat çekti: “Depremin ne zaman geleceğini bilmiyoruz, ama büyük bir depremin kapıda olduğu konusunda herkes hemfikir… Yeni yapılacak camiyi bir kenara koyalım; mahalle halkı arsanın geri kalan kısmına yapılacak öğrenci yurdu, meşruta ve kütüphane gibi yapılar hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarından şikâyetçi… Bu yapıların inşa edilmesi ile birlikte Feneryolu’nda yeşil alan kalmayacak. Bir deprem ve felaket olsa, binlerce Feneryolu sakini nerede toplanacak? Bunların hepsini iyiden iyiye düşünmeliyiz.”

“İPTAL YETKİMİZ YOK…”

Kadıköy Belediyesi Şehir ve İmarcılık Müdürü Erol Özyurt, projeyi iptal etme yetkilerinin bulunmadığını, avan projeyi onaylamak zorunda olduklarını ifade etti. Özyurt, projenin planlama aşamasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendirdiğini, imzaların da İBB’ye gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...