Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Atatürk’ü Anma Töreni…

Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 77. yıldönümünde Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi önünde düzenlenen törenle anıldı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’ndeki tören, saatler 09.05’i gösterdiğinde ATA’nın aziz hatırası için saygı duruşu ile başladı. Törende saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımız okundu. Ardından ise Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Rafet Sertaç Kayserilioğlu, Atatürk’ün son 1 yılını anlatan bir konuşma yaptı. Kayserilioğlu, konuşmasında Ata’ya konulan siroz teşhisinden, Ankara’dan ayrılışından, Savarona teknesine geçişinden ve ardından Dolmabahçe günlerinden kısaca bahsetti.

“CUMHURİYET VE YARINLAR SİZİNDİR ÇOCUKLAR…”

Konuşma sırasında yoğun duygusal anlar yaşandı, gözyaşları ve alkışlar bir aradaydı. Özellikle 29 Ekim 1938 tarihindeki bu konuşmayı Sertaç Kayserilioğlu anlatırken, dinleyiciler dikkatlice kendisini dinliyordu:

“Dışarıda neler oluyor?” diye sordu Ulu Önder… “Askeri talebeler resmi geçide giderken sizi görmek istiyorlar Atam. Fakat bu imkânsız, biliyorsunuz ki hareket etmemelisiniz” Onun ise cevabı gayet netti. “Hayır. Ben bugüne kadar bu bando ve asker sesinden ilham aldım, kuvvet aldım, yaşadım. Gene onunla yaşarım. Onları yakından bir daha görmeli, doya doya bir daha seyretmeliyim…”

Yanındakilerin yardımları ile ayağa kalkıp, az ötedeki pencereye ulaştı. Pencerenin tülü aralandı. Ata’nın güneş başı, sarayın penceresinden son defa, dolu ve nemli gözleriyle Türk gençliğinin üzerine doğdu. İşte o anda, genç askerler bir anda hayat bulmuşçasına “Varol” diye bağırıyor, ardından hep birlikte Milli Mücadele’ye güç katan o meşhur marşı söylüyorlardı: “Dağ Başını Duman Almış, Gümüş Dere Durmaz Akar, Güneş Ufuktan Şimdi Doğar, Yürüyelim Arkadaşlar…”

Gençliğin bu coşkun sevgisi karşısında son bir mutluluk yaşayan Ulu Önder, el sallıyor ve ancak yanındakilerin duyabildiği sesi ile onlara son vedasını yapıyordu: “Bu bayramlar, bu Cumhuriyet ve yarınlar sizindir. Güle güle çocuklar…” Ata’nın bu sözleri, aslında Türk ulusuna verdiği son demeçti…

HEP BİR AĞIZDAN ANDIMIZ SÖYLENDİ…

Sertaç Kayserilioğlu konuşmasını bitirdikten sonra, töreni sunan Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Üyesi Gönül Çaylı’nın okuduğu şiirin ardından tören, tüm katılımcıların hep bir ağızdan söylediği “Andımız” ile son buldu.

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Palladium Ataşehir

Hermes’ten Palladium Ataşehir’e 7 ödül birden

JLL Türkiye tarafından yönetilen şehrin değişmeyen modası Palladium Ataşehir,  “Masal Küresi Şenliği” ve “Yeni Yıl Melodisi” etkinlikleriyle Hermes ...