Fenerbahçe Koyu için önlem alınıyor…

Kadıköy’ün kanayan yarası Kurbağalıdere’de kollektörler yerleştirilmeye başlanırken, Fenerbahçe Burnu ve Marmara Denizi’nin çalışmalardan zarar görmemesi için önlemler alınıyor.

D-100 Karayolu’ndaki Medeniyet Üniversitesi sırtlarından Fenerbahçe’ye kadar uzanan derenin yıllardır beklenen ıslah çalışmaları geçtiğimiz aylarda başlatılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sürdürülen çalışmaların 2014 yılı Nisan-Mayıs dönemine kadar bitirilmesi hedeflenirken, Kurbağalıdere’de kirlilik her geçen gün artmaya devam ediyor.

ATIKLARIN DENİZE ULAŞMASI ENGELLENİYOR…

Kurbağalıdere’nin Hasanpaşa mevkiinde, ekipler tarafından derenin yönü tahliye kanalları ile değiştirilirken, su seviyesinin azaltıldığı kesimlerde kollektör alanları oluşturuluyor. Şiddetli yağışlarda taşkınlara neden olan dere yüzeyi de genişletiliyor. Bu kapsamda, 8 metre olan derenin genişliği 28 metreye çıkartılıyor. Derinliğin de 2 metreden ortalama 4 metreye çekilmesi ile birlikte taşkın riski ortadan kaldırılmış olacak.

BALIK TUTULABİLİR HALE GELECEK…

Çalışmaların sona ermesi ile birlikte çağdışı görüntü yerini berrak su akıntısına bırakacak. Suyun kirlenmesinin önüne geçmek amacıyla dere zeminine beton atılacak. Çevre sakinleri ve esnaf, dere yanından geçerken burunlarını kapatmak yerine balık tutabilir hale gelebilecek.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...