Fazıl Hüsnü Dağlarca Kadıköy’de anılacak…

94 yaşındayken Kadıköy’de yitirdiğimiz Türk şiirinin büyük şairlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca, ölümünün 6. yılında Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği çeşitli etkinliklerle anılacak.

“Şiir benim ikinci annemdir” diyen şair Fazıl Hüsnü Dağlarca için düzenlenecek ilk etkinlik, Barış Manço Kültür Merkezi’nde 15 Ekim Çarşamba günü saat 20.00’de gerçekleşecek. Gecede ünlü şairin şiirleri okunurken, tanıkları da yaşamından kesitler anlatacak. Tiyatro sanatçısı Zafer Diper’in sunacağı gecede, gazeteci Yasemin Arpa’nın belgesel filmi gösterilecek ve bitiminde kendisiyle kısa bir söyleşi yapılacak.

Şair Haydar Ergülen ise geceye konuşmacı olarak katılacak. Müzik bölümünde Petek Atalay (piyano), Alikaan Uysal (piyano) ve Bengisu Kömürcü (flüt) sahne alacak. Dinletinin bitiminde bağlantılı olarak şiir bölümüne geçilecek ve yine müzik eşliğinde Zafer Diper, Fasıl Hüsnü Dağlarca şiirlerini yorumlayacak. Geceye konuşmacı olarak katılacak bir başka isim, “Fazıl Hüsnü Dağlarca Günlüğü” kitabının yazarı şair Ertan Mısırlı… Mısırlı, Dağlarca’nın kendisine emanet ettiği belgeler, mektup ve anıları aktaracak.

ÜNLÜ ŞAİR ANISINA CKM’DE SERGİ…

Fazıl Hüsnü Dağlarca için Kadıköy’de düzenlenecek bir diğer etkinlik ise, 15 Ekim – 14 Kasım 2014 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan “Türkçem Benim Ses Bayrağım Dağlarca 100 Yaşında Sergisi”… Kadıköy Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından ortaklaşa düzenlenen sergi; Dağlarca arşivinde bulunan fotoğraflar, kitaplar, mektuplar, şiirler, resimler ve özel eşyalardan oluşuyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...