Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/anadoluyakasi/public_html/wp-content/plugins/premium-seo-pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 483

Facebook’ta büyük tuzak! İstanbul’dan 410 kişi başvurdu…

İstanbul’da bu yıl 410 kişi, Facebook üzerinden arkadaşlarının “Hediye kazandınız” mesajıyla dolandırıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu. Siber Suçlarla Mücadele polisinin araştırmasına göre, dolandırıcılık şöyle gerçekleşiyor:

FACEBOOK HESABINI ELE GEÇİRİYORLAR…

Hacker’ler, Facebook kullanıcılarının hesabını korsan yazılım, şifre tahmini, şifre çözümleme sistemleri, “şifremi unuttum” linki üzerinden yeniden şifre oluşturmak gibi yöntemlerle ele geçiriyor.

SOHBETE BAŞLIYOR…

Ele geçen kişinin arkadaş listesindeki kişilerle temas kuruluyor.

HEDİYE ÇEKİ KAZANDIN…

Dolandırıcı, faturalı hat sahiplerine bir teknoloji firmasından hediye çeki dağıttığını belirten mesaj geçiyor. Mesaj onaylanıp cevaplandığında çekilişe katılacağını zanneden kişi, telefonuna gelen kod bilgisini arkadaşı sandığı dolandırıcıya Facebook’tan iletiyor. Dolandırıcı, bu kod bilgisiyle çeşitli web sayfalarından alışveriş yapıyor.

FATURADA ORTAYA ÇIKIYOR…

Bu sayede mobil ödeme yöntemiyle 60-200 lira arasında değişen para, mağdur kullanıcının telefon faturasına yansıyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Zeki Balı

Bir başarı hikayesi; Zeki Balı

Başarı, hayal kurarak ve çok çalışarak gerçekleşir. Hedefleyerek, azimle hayallerinin peşinden koşmak! Türkiye’de bunun en iyi örneklerinden otomotiv ...