Çekmeköy, emlak yatırımcılarının yeni rotası!

cekmekoy

Anadolu Yakası’nın gözde ilçelerinden Çekmeköy’de kentsel dönüşüm faaliyetleri devam ederken, yeni kentsel tasarım projeleri de emlak yatırımcılarının rotasını buraya çevirdi. Yeniden yapılacak evler için hazırlanan projeler; ahşap kullanımları, pastel renkler ve modernize edilmiş Osmanlı-Selçuklu mimarisine ait izler taşırken, projeler arasında en dikkat çekeni ise Osmanlılarda sokaklar arası sınırları belirleyen Selvi ağaçlarının kullanılması oldu.

İlçe olarak kurulduğu günden bu yana yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatini çeken Çekmeköy’de kentsel dönüşüm devam ediyor. Eğitim, sağlık, spor ve yaşam alanlarındaki yatırımlar için ünlü firmalar rotasını Çekmeköy’e çevirirken, Çekmeköy Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel tasarım projeleri de dönüşüme ayrı bir boyut kazandırdı. Çekmeköy Belediyesi’nin kentsel dönüşüm için tasarladığı projeler, Çekmeköy Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde müteahhitler, gayrimenkul yatırım ortakları ve ilçe sakinlerine tanıtıldı.

yatirimcilarin-yeni-rotasi-cekmekoy (2)

OSMANLI-SELÇUKLU MİMARİSİNE UYGUN KENTSEL TASARIMLAR…

Kentsel tasarım projeleri ile ilgili çalışan ekibe teşekkür ettiğini ifade eden Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Alemdağ bölgesinin yeniden yapılanacak olan mahaller arasında olduğunu kaydederek şunları ifade etti: “Biz istedik ki kentsel tasarım projeleri belediyemizin de içinde olacağı, paydaşları ile beraber paylaşacağı ve bu şehre katma değer katacak güzel çalışmalar olsun. İnanıyorum ki işte buradaki, Çekmeköy’deki aile yapısına, bölgemizin yeşiline doğasına uygun Selçuklu ve Osmanlı mimarilerinden motiflerin de olduğu güzel bir kentsel tasarım çalışması yapıldı. Çocukların bisiklete rahatlıkla binip gezdiği, bahçesinde piknik yapıldığı, komşuların birbirleriyle irtibatını koparmadığı, bir yere giderken anahtarını rahatlıkla bıraktığı, bir evde cenaze varsa komşuların birbirine koşarak yardım götürdüğü tarzdaki aile yapılanmasına uygun bir mahalle oluşturalım istedik. Bunu da paydaşlarımızla paylaşıp, onlara bu proje emanetini teslim edeceğiz.”

DİKEY DEĞİL, YATAY BÜYÜME…

Kentsel dönüşümü devam eden mahallerdeki kentsel tasarım projeleri ile gelenek ve göreneklerin yaşadığı bir yaşam alanı oluşturulacağını vurgulayan Başkan Poyraz; “Çekmeköy’de dikey değil, yatay bir büyüme istiyoruz. Bu yüzden de bu çalışmaları yapıyoruz. Bununla beraber gelecek olan nesiller, hem ulaşımın rahat olduğu hem de metro ile ulaşımın olduğu, üçüncü köprüden çıkış olan bir yerde oturacak” dedi. Son zamanlarda Çekmeköy’deki emlak değerlerinin yükseldiğini belirten Poyraz; “Ulaşım başta olmak üzere şehrimizin yüzde 100’ünün planlı olmasının çok büyük etkisi var. Ulaşımda gerek metronun, gerekse üçüncü köprünün bölgemizden geçiyor olmasının da emlak değerinin artışında büyük bir pay var. Gerçekten önemli marka olan firmalarımızın Çekmeköy’de konut yapıyor olmasında da ciddi etkenler var. İnşallah bu durum devam ettiği sürece Çekmeköy’ü paydaşlarımız ile beraber daha iyi noktalara getireceğiz” şeklinde konuştu.

yatirimcilarin-yeni-rotasi-cekmekoy (1)

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...