El sanatları Pendik’te hayat buluyor…

Geleneksel el sanatlarının yaygınlaştırılması amacıyla Pendik’e yeni bir el sanatları merkezi daha kazandırılıyor. Pendik Belediyesi tarafından Fevzi Çakmak Mahallesi’nde inşa edilen ve atölyeler ile sergi alanının bulunacağı merkezin sonbaharda hizmete girmesi bekleniyor.

Günden güne el sanatlarına artan merak ve ilgiyi karşılayabilmek için Neyzen Tevfik Sanat Evi ve Yeni Mahalle Semt Konağı’na bir yenisi daha ekleniyor. Fevzi Çakmak Mahallesi’nde Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin arka tarafına yapılan merkez, iki ayrı bölümden oluşacak. 965 metrekarelik birinci yapıda el sanatları atölyeleri, 430 metrekarelik diğer yapıda ise sergi alanı, kafeterya ve teknik birimler yer alacak. Bu merkezde taş, çini, cam ve ipek halı gibi el sanatları atölyeleri bulunacak.

“GELENEKSEL SANATLARIMIZ YAŞATILACAK…”

İnşaatı tamamlanmak üzere olan merkezi  gezen Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Şahin, ipek halıcılık ve taş oymacılığı gibi geleneksel  sanatların Pendik’te yeniden hayat bulduğunu belirterek; “Kültürümüzün en önemli  yapı taşlarından biri olan el sanatlarımızın unutulmaması, yeni kuşaklara aktarılması ve yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu sanatların eğitiminin yanı sıra  aynı zamanda özellikle hanımlarımız için ekonomik bir kazanç kapısı olmasını da hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“GELENEKSEL SANATLARIMIZ DÜNYA İÇİN BİR DEĞER…”

Geleneksel sanatların sadece Türkiye değil, dünya için bir değer olduğunu ifade eden Başkan Şahin, bu amaçla her yıl Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nın da düzenlendiğini  hatırlatarak; “Hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bucağından gelen el sanatları ustalarını Pendik’te bir araya getirerek, unutulmaya yüz tutan sanatları tanıtıyoruz” dedi. Başkan Şahin, el sanatlarının daha da yaygınlaştırılacağı yeni merkezlerin Pendik’e kazandırılmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

yaşar kemal

Maltepe’de Yaşar Kemal coşkusu

Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin temeli, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı muhteşem bir ...