Dudullu-Bostancı

Dudullu-Bostancı arası sadece 21 dakika!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “Her Yerde Metro, Her Yere Metro” sloganıyla başlattığı dev ulaşım yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Anadolu Yakası’nda hizmet verecek olan yeni metro hattında, Dudullu-Bostancı arası sadece 21 dakikaya düşecek.

Başkan Kadir Topbaş, Dudullu ile Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan 14.3 km’lik metro hattının tünel çalışmalarına, Ataşehir’deki metro şantiyesinde start verdi. Tüneli kazacak Tunnel Boring Machine’nin (TBM) ilk hareketi, basın mensuplarının önünde Topbaş’ın kürsüdeki butona basmasıyla başladı.

Dudullu-Bostancı

2019’DA HİZMETE GİRMESİ BEKLENİYOR…

Ataşehir’deki metro şantiyesinde basın mensuplarına açıklama yapan Kadir Topbaş, halihazırda 150 kilometrelik raylı sistem hattı inşaatının sürdüğünü ve 2023 yılına vardıklarında raylı sistemlerin bin kilometreye ulaşmasını hedeflediklerini vurguladı. Dudullu-Bostancı Metrosu’nu da 2019’a kadar bitirmeyi hedeflediklerini dile getiren Topbaş; “İstanbul’da günde 30 milyon insan hareketliliği var. Gelecekte bu hareketlilik 40-50 milyona kadar çıkacak. Bu yoğun hareketliliğin altından ancak metrolarla kalkabiliriz. Bugün çalışmaya başlayan TBM tünel açma makinesi, her gün 10 metre ilerleyecek” diye konuştu.

Dudullu-Bostancı

DÜNYADA METROSUNU YAPAN TEK BELEDİYE…

Metro hattının dünyaki en modern teknik altyapıyla donatılacağını belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş; “Bu metro hattımız hayata geçtiğinde 90 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 13 durağın yer aldığı hat ile Dudullu-Bostancı arası da sadece 21 dakika olacak” ifadelerini kullandı. “Her Yerde Metro, Her Yere Metro” sloganıyla başlattıkları metro hattı yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini ve dünyada metrosunu yapan tek belediyenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti:

Dudullu-Bostancı

SÜRÜCÜSÜZ METRO HİZMETİ VERECEK…

“Biz istiyoruz ki, vatandaşlarımız bir yerden bir yere giderken trafikte uzun süre kalmasınlar. Kendi araçlarından çok toplu taşımayı tercih etsinler. Vatandaşlarımızın toplu taşımayı tercih etmeleri de ancak güvenli ve konforlu toplu ulaşımla olur. Bizim metrolarımız da dünyanın en yeni teknolojisine ve konforuna sahip metro hatları. Yaptığımız her metro hattının ana ulaşım ağlarıyla entegre olmasını amaçlıyor ve buna göre çalışma yapıyoruz. Bu yeni metro hattımız da Üsküdar-Ümraniye ve Kadıköy-Pendik Metrosu, Marmaray bağlantılı banliyö hattıyla entegre olacak. Bu metromuz da Üsküdar-Çekmeköy hattında olduğu gibi sürücüsüz metro hizmeti verecek. Bu sayede milyonlarca yolcu yeryüzüne çıkmadan, yer altından aktarmalarla istediği yere ulaşacak.”

Dudullu-Bostancı

HEDEF 2023’TE 1.001 KİLOMETRE HAT…

İstanbul’un dünyadaki en çok raylı sisteme sahip kent olacağını söyleyen Başkan Kadir Topbaş, megakentteli raylı sistemin 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacağını belirterek; “2019 yılında bir kısmı bitmeye yakın 489 km raylı sisteme erişeceğiz. İstanbul’daki raylı sistem, 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacak, böylece dünyada en çok ve en modern raylı sisteme erişen bir kent olacak” açıklamasında bulundu.

Dudullu-Bostancı

Dudullu-Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan 14.3 km’lik metro hattının tünel çalışmalarına, Ataşehir’deki metro şantiyesinde start verildi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe’de gürültüye son

Maltepe’de gürültüye son

Maltepe Belediyesi, ilçede eğlence mekânlarından kaynaklı gürültüye son verilmesi için düğmeye bastı. Bu kapsamda ilçedeki eğlence mekânlarının işletmecileriyle ...