Dijital kalem devri başlıyor…

1

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle hayata geçirilen “Dijital Kalem” projesi ile belediye hizmetlerinde bir devir açılıyor. 2012 yılında kullanımına başlanan dijital kalem ile yapılan kayıt işlemlerinde, otomasyon sistemine aktarım sırasında yaşanan zaman ve işgücü kaybının ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Sıradan bir tükenmez kalem görünümünde olan dijital kalem ile kâğıda alınan şikâyet ve talep notları, başvuru formları, denetim tutanakları gibi materyaller, otomatik olarak bilgisayara aktarılıyor. Bu sayede, verilerin kaybolması ya da aktarım sırasında yapılabilecek hata riski sıfıra indiriliyor.

Verilerin aktarım işlemleri, tanımlanmış cep telefonları ya da usb aktarım kablosu ile yapılıyor. Akıllı kalem olarak adlandırılan dijital kalemlerin yaptıkları bununla da bitmiyor. Kriminal inceleme raboratuvarlarında da kullanılan akıllı kalemler sayesinde, imza karşılaştırması ve personelin yer, zaman ve rotasyon bilgilerinin doğrulaması gibi işlemler de yapılıyor.

Kâğıt yüzeyler bilgisayar ekranında…

Saniyede 84 kare fotoğraf çekebilen dijital kalemler ile 4 saat durmaksızın yazı yazılabiliyor. “Magic paper” adı verilen noktalardan oluşan özel bir kâğıt üzerine yazılan her türlü datayı depolayan dijital kalemler, 3 bin sayfalık veriyi hafızasında saklayabiliyor.

2

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sancaktepe Belediyesi’nden anlamlı proje

Sancaktepe’de engelli vatandaşlar, kendilerine tahsis edilen tezgahlarda hem ürünlerini satıyor hem de sosyal hayata karışıyor. Sancaktepe Belediyesi, engellilerin ...