Devlet Tiyatroları

Devlet Tiyatroları perdeleri kapatıyor

Devlet Tiyatroları (DT) çalışanları, 12 Aralık’ta greve gidiyor. DT’nin Türkiye’nin 12 ilinde faaliyet gösteren sahnelerinde 650 çalışan “perdeleri kapatacak”. O gün oyunlar sahnelenemeyecek.

Çalışanların greve gidişinin en büyük nedeni ise, yıllardan bu yana “süreli sözleşmeli personel” olarak DT’de çalışmaları ve hükümetin kamuda çalışan taşeron işçilere verilecek kadro uygulamasından yararlanmak istemeleri. Çalışanlar 12 Aralık’ta işyerlerinde olacaklar, ancak hiçbir iş yapmayacaklar. Örneğin ışıkçı sahne üzerindeki aydınlatmayı yapmayacak, oyun dekorları taşınmayacak, oyunların ses düzeni yapılmayacak. Böylece 12 Aralık günü, DT’nin tüm perdeleri kapanacak.

KADRO SINAVI YOK…

DT’nin Türkiye’nin 12 ilinde faaliyet gösteren sahnelerinde büro çalışanlarıyla birlikte ışıkçı, sesçi, kondüvit, aksesuarcı, sahne makinisti gibi teknik ekibe bağlı 650 süreli sözleşmeli personel bulunuyor. “Süreli sözleşmeli personel” çalışanları, bir ayda 26 iş günü üzerinden çalışıyor ve kamudaki pek çok haktan mahrum kalıyor. DT yönetimi, çalışanları yılda 15 gün ücretsiz izne çıkarmayı zorunlu tutuyor. Aralarında 18 yıldan daha fazla süredir çalışan “süreli sözleşmeli personel” olmasına karşın DT, yıllardan bu yana “kadro” sınavı açmıyor. Çalışanlar da kadroya giremiyor.

SENDİKAYA ÜYE OLDULAR…

Yıllardan bu yana “süreli sözleşmeli personel” çalışanları, artık haklarını elde etmek amacıyla Türkiye Otel, Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası’na (TOLEYİS) üye oldu. Greve ilişkin TOLEYİS’ten bir açıklama yapıldı. Türkiye’nin 12 ilinde faaliyet gösteren DT çalışanlarının sendika üyesi oldukları ve sendikanın da Toplu İş Sözleşmesi yetkisi aldığı belirtilen açıklamada; “Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı DT Genel Müdürü sözleşmeye oturmamış ve resmi arabulucu safhasında da oturuma katılmamıştır” denildi. Bunun üzerine sendikanın grev kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

OLAYA EL ATIN!..

“Bu kararın alınmasına sebep, toplu iş sözleşmesi oturumlarına katılmayan, işyerinde sendika istemeyen davranıştır. Böyle davrananların devletimizi yöneten bir kısım bürokrat olması bizi hayrete düşürmüştür. Şimdi, başta Başbakan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı’nı olaya el koymaya çağırıyoruz.”

 

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...