Dev proje 2 yıl erken tamamlanacak…

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün Dilovası’ndaki şantiyesini ziyaret eden Bakan Yıldırım, burada çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı ve “Proje 2 yıl erken tamamlanacak” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi’ne ilişkin; “Bugüne kadar kamulaştırma artı yapım olarak harcanan kısım 12 milyar Türk Lirası. Demek ki işin üçte birlik bölümü tamamlanmıştır. Altyapıda bu daha yüksek bir orana tekabül ediyor. Projeyi tamamen Türk mühendisleri, Türk işçileri ve Karayolları’nın fedakâr çalışanları gerçekleştiriyor. Projede alt yüklenici olarak Japonlar var. Eskiden biz birinci ve ikinci köprüyü de yaptık. Orada yabancılar müteahhit, bizim firmalar taşerondu” diye konuştu.

MARMARA VE EGE BÖLGESİ BİRLEŞECEK…

Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu tamamen bittiğinde İstanbul’dan İzmir’e yaklaşık olarak 3 saatte gidileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şu anlama geliyor, Marmara ve Ege Bölgesi artık birbiriyle birleşmiş oluyor. Ülke nüfusunun yüzde 40’ını, ülkenin milli gelirinin yüzde 65’ini üreten bu bölge; yani İzmir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Manisa, adeta birbirleriyle komşu kapısı haline gelecek. Bölgedeki ekonomi çok daha büyüyecek. Bölgenin refahı daha çok artacak. Ülkemizin üreten, ihracatını artıran bu bölge, tamamen gelecek dönemde Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesinde bir lokomotif görevi üstlenecektir.”

BİR REKOR DAHA KIRILACAK…

Çok uzun yıllardır konuşulan ama bir türlü gerçekleşmeyen bu projenin 2002 yılında AK Parti’nin iktidara gelmesiyle hayal olmaktan çıktığını ve dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışmaların başladığını aktaran Bakan Binali Yıldırım; “Proje fiilen başlayalı 3 yıl oldu, ama 2 yılımız daha var tamamen bitmesi için. Aslında sözleşmede öngörülen bitirme zamanı 7 yıl. Dolayısıyla 2 yıl erken, yani 5 yılda projeyi tamamlamış olacağız. Bu da bir başka rekor olacak” ifadelerini kullandı.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...