“Dervişlerle Gönül Yolculuğu” raflarda yerini aldı…

Kendini “Kalabalık boşluğun ortasında mizahla yaşayan, öğrencilerini çok seven bir edebiyatçı, komik bir evlat, eş ve anne” olarak tanımlayan Prof. Dr. Ayşe Didem Uslu’nun yeni kitabı raflarda yerini aldı. Yeni Yayınlar tarafından basılan “Dervişlerle Gönül Yolculuğu”, bir gezi-öykü kitabı…

Ankara’da doğan yazar, San Francisco ABD’de başladığı ilköğretiminin ardından TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ile Leiden Üniversitesi’nde (Hollanda) başladığı doktora çalışmalarını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı. 1995 yılında doçent, 2001 yılında profesör olduktan sonra yine Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Bölüm Başkanı ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

2006 yılında İstanbul’a taşınan Prof. Dr. Ayşe Didem Uslu; mitoloji, klasik batı edebiyatı, kompozisyon, batı tiyatrosu, Amerikan tarihi ve tiyatrosu, edebiyat eleştirisi, yaratıcı yazarlık, tez yazma, çeviri gibi konularda çeşitli kurumlarda ders vermeye devam ediyor. “Tutkulu Bir İstanbul Üçlemesi”, “Geçip Gitti Göçmen Kuşlar” (Orhan Kemal Öykü Ödülü), “Sevgi Tutsağı”, “Zamanın Ötesinde Buluşma” (İnkılap Kitabevi 2004 Roman Yarışması’nda Mansiyon Ödülü), “Beyaz Martının Son Düşü” kitaplarının yazarı, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde ve yurtdışındaki konferanslarda ilgi çeken bildiriler sundu. “Onların Özgür Zencileri Vardır”, “Morrison’un Romanlarında Afrikalı Amerikalıların Sorunsalı”, “Amerikan Tiyatrosunda Düşler”, “Amerikan Tiyatro Oyunları, Yazarları, Evreler, Akımlar”, “20. Yüzyıl Amerikan Edebiyatında Kadın”, “Amerikan Tiyatrosu”, “Kadın Oyun Yazarlarına Eleştirel Bir Yaklaşım ile Amerikan Tiyatrosu”, “Kadın Oyun Yazarlarından Çeviriler” gibi akademik eserlerin de yazarıdır.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde Kadıköylü edebiyatseverlerin ilgi ile izledikleri “Okuma Atölyesi” etkinliklerini yıllardır sürdüren Prof. Dr. Ayşe Didem Uslu, Cadde Kültür Sanat’ta “Yaratıcı Yazarlık” dersleri de veriyor; her hafta birkaç oyun izleyip, sanat dergilerine tiyatro eleştirileri yazıyor.

Didem Hanım’ın ailesinde birçok değerli akademisyen var. Hemen hepsi tıp konusunda bilime, insanlığa  hizmet etmiş çok kıymetli kişiler… Bir dönem Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay’ın doktoru olan Prof. Dr. Sabih Batalgazi’nin kızı Prof. Dr. A. Didem Uslu, evli ve iki oğlu var.

sporvitrini

Hakkında Sedef Turan

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...