Deprem için mobil üniteler tasarlandı…

1

Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin evsahipliğini yaptığı, Türkiye Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci  Platformu’nun düzenlediği “Deprem için Mobil Üniteler Çalıştayı”; 24-26 Şubat 2012 tarihlerinde, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Hasanpaşa Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. 

Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinden 25 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen Çalıştay’da tasarlanan Mobil Üniteler; 26 Şubat 2012 Pazar günü Vefa Grubu’nun ve Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nin katıldığı kokteylde sergilendi.  

Bu girişime, ETMK (Endüstriyel Tasarım Meslek Kuruluşu), Mimarlar Odası, VEFA Grup (Prefabrik Yapılar) ve AKUT destek verdi. AKUT kuruluşundan deprem konusunda uzman olan Önder Turan ve  Harun Öngören ile diğer mensuplar, Çalıştay süresince öğrencilere briefing vererek bilgilendirdiler ve ürün tasarımına yön verdiler.

2

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. H. Eser Tezeren, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Öğr. Gör. Armağan Birgil, Endüstri Tasarımcı ve Seramik Sanatçısı  Doğuş Üniversitesi Öğr. Gör. Kadir Demir, Çalıştay süresince danışman olarak  öğrencilere destek verdiler. Proje gruplarına yol gösterici “mentör”ler olarak; Doğuş Üniversitesi STF-ENTAS Araş. Gör. Saliha Dönmez, Marmara Üniversitesi ENTAS mezunu Seza Yiş, Mimar Sinan ENTAS mezunu Begüm Tomruk, ODTÜ mezunu Elektrik-Elektronik mühendisi Asım Emre Akan, Yeditepe ENTAS mezunu Ezgi Konuk, İTÜ ENTAS mezunu Mehmet Mert Sezer, bu çalışmada görev aldı.

Sergi öncesinde, katılımcılar tarafından Çalıştay süresince oluşturulan projelerinin sunumları yapıldı. Öğrencilere katılım belgeleri, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen tarafından verildi.

Sergide dikkat çeken projeler arasında; “ZELOSK” (deprem için çağrı ve Yönlendirme), “Plus the House” (yaşam ünitesi), Kolay monte edilen ve taşınan mobil “Deprem ünitesi”, “Penta-cab” (deprem için ortak alan ünitesi), “Krikon” (yaşam ünitesi) gibi beş önemli proje ortaya çıktı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...