Darısı Validebağ Korusu’nun başına…

Tarihi Yarımada’da Osmanlı mirası Yedikule Bostanları’nın imara açılmasına yönelik planlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kararıyla meclise iade edilmesinin ardından reddedildi. Yedikule Bostanları’nın ardından gözler büyük tartışmaların yaşandığı, Hyde Park benzeri bir projenin hayata geçirilmesi planlanan tarihi Validebağ Korusu’na çevrildi. Çevreciler, aynı hassasiyetin 1. derece sit alanı özelliği taşıyan Validebağ Korusu için de gösterilmesini istiyor.

Yüzlerce çeşit hayvan-bitki türünün yaşam ve üreme merkezi, Kadıköy ve Üsküdar’ın akciğerleri Validebağ Korusu’nda doğal yapıyı değiştirecek “Hyde Park” projesine çevreciler tarafından büyük tepki gösterilmişti. Validebağ Gönüllüleri başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütü protesto gösterileri gerçekleştirmiş, imza kampanyaları başlatmıştı.

CANLILAR VE DOĞAL YAŞAM YOK OLUR…

Dünyada ender türleri barındıran Validebağ Korusu’nda doğal malzemeler kullanılsa dahi, amfi tiyatro ve kır kahvesi gibi alanların zamanla doğal dengeyi bozacağı düşünülüyor. Çevreciler; “Validebağ bir koru, sit alanı… Buraya çivi çakılamaz. Koru, park değildir. Hyde Park içerisinde planlanan gereksinimler her yere inşa edilebilir, ama Validebağ Korusu bir kere bozuldu mu bir daha geri gelmez” diyerek tepkilerini ortaya koydu.

YEDİKULE BOSTANLARI KURTULDU…

Tarihi Osmanlı surlarının yanıbaşında yer alan, geçmişte Osmanlı mutfağına sebze yetiştirilen tarihi Yedikule Bostanları’nın imara açılması kararı büyük tepki çekmişti. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; “Bölge sakinlerinin görüşü de alınmalı” diyerek, Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan planı İBB Meclisi’ne iade etmişti. Tekrar meclise gelen plan, oybirliği ile ilçesine iade edildi. Böylece Yedikule Bostanları, “şimdilik” kurtulmuş oldu. Ancak bostanların imara açılmasının reddedilmesi, İBB’nin bu bölgede yapılaşma istemediğini de ortaya koydu.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeşil Okul

Yeşil okullardan doğaya 500 fidan

Beykoz Belediyesi’nin çevreci nesiller için 10 yıldan bu yana yürüttüğü Yeşil Okul Projesi kapsamında, ilçedeki 60 okuldan öğrenciler ...