İzocam

Daha fazla enerji tasarrufu için İzocam’dan öneriler

Ülkemizde her yıl Ocak ayının ikinci haftası, Enerji Verimliliği Haftası olarak kutlanıyor. Enerji verimliliği konusuna bir sosyal sorumluluk bakışıyla yaklaşan İzocam, bu haftaya özel bazı uyarılarda bulunuyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, alınacak bazı önlemlerle aile ve ülke ekonomisine önemli kazançlar sağlanabileceğini vurguluyor.

Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu ithal ediyor. 2015 yılında enerji hammaddeleri ithalatına ödenen rakam 37 milyar dolar ile tüm ithalat tutarının yaklaşık yüzde 18’ini oluşturdu. Kalkınma Bakanlığı’nın açıkladığı Orta Vadeli Program’a (2017-2019) göre 2016 yılında Türkiye’nin toplam 198 milyar dolarlık ithalat yapması beklenirken, bunun 27 milyar 500 milyon dolarının enerji ithalatı için harcanması öngörülüyor. Bu çerçeveden bakıldığında enerji ithalatı, dış ticaret açığında önemli bir paya sahip…

İzocam

ENERJİ BOŞA HARCANMAMALI, VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANILMALI…

İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut; “Ülkemizde enerji tasarrufu ile ilgili bilinç giderek artıyor. Ancak hala istenen seviyelere ulaşmış değil. Cari açığı daha düşük seviyelere çekmek ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için enerji tasarrufunu arttırmamız gerekiyor. Günlük hayatımızda doğalgaz, elektrik gibi kullanımlarımızda israf yapmamalı, enerjiyi boşa harcamamalı ve verimli şekilde kullanmalıyız. Yaşam tarzımızda, enerji odaklı kullanımlarımızda ve davranışlarımızda daha dikkatli olmalıyız. Enerjiyi boşa harcamama konusundaki önerileri dikkate alırken, yaşam alanlarımız için kalıcı ve uzun soluklu çözümlerle daha fazla ne yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Ev ve iş yerlerimizin yapısal anlamda nasıl daha tasarruflu hale getirilebileceği üzerinde durulması ise bu açıdan önemli. Örneğin binaların enerji tasarruflu hale getirilmesinde yalıtım yapılmasına, enerji verimli ısıtma ve soğutma cihazları kullanılmasına dikkat edebiliriz” dedi.

BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM İLE DÜŞÜK ENERJİ İHTİYAÇLI EVLER MÜMKÜN…

Diğer taraftan kentsel dönüşümün, mevcut binaların çoklu konforlu ve enerji performansı yüksek binalara hızla dönüştürülmesinde önemli bir kaldıraç olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Nuri Bulut; “Sıfıra yakın enerjili binalara erişimde Multi Konfor Binalar yaklaşımımız herkes için önemli bir fırsattır. Tasarımdan itibaren bütüncül yaklaşımla kullanıcılara çok düşük enerji ihtiyaçlı, yüksek konforlu evler ve çalışma alanları sunmak mümkün” şeklinde konuştu.

RADYATÖR ÖNLERİNİ BOŞ BIRAKIN…

Enerji verimliliğine katkı sağlamak için radyatör önlerinin boş bırakılması, termostatik radyatör vanası kullanımı gibi önlemlerin alınabileceğini belirten Nuri Bulut, İzopan radyatör arkalığı ile daha fazla tasarruf sağlanabileceğini de ekliyor.

İZOCAM’DAN ENERJİ TASARRUFU İÇİN PÜF NOKTALARI…

• Bina ve tesisatlarda yalıtım değeri yüksek, kalın yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir.
• Çatı, duvar, döşeme yalıtımları kesintisiz yapılmalıdır.
• Merkezi ısıtma sistemlerinde borular Camyünü Prefabrik Boru ile vanalar Vana Ceketi ile yalıtılmalıdır.
• Ev alacaklar, TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları’na uygun kalınlıkta yalıtımı olup olmadığını mutlaka sorgulamalıdır. Yaşanılan evin, iş yerinin bulunduğu binaya yalıtım uygulanmalıdır. Böylelikle doğalgaz veya elektrik faturanızda yüzde 60’lara varan oranlarda azalma olacaktır.
• Dışarıyla temasta olan çatı, duvar ve döşemeler, ısıtılmayan hacimlerle bitişik duvar ve döşemeler en az TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları’na uygun kalınlıkta yalıtılmalıdır.
• Pencereler ve kapılar, evinizdeki ısının dörtte birinin kaybına neden olmaktadır. Çift veya üçlü cam olan pencerelerde ısı kaybı yarı yarıya azalmaktadır.  Pencere ve kapılardaki sızdırmazlık ısı kaybında önemlidir. Sızıntıları önlemek için özel sızdırmazlık bantları ve süngerler kullanılmalıdır.
• Radyatör arkalarında alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları kullanılmalıdır.
• Radyatörlerde termostatik radyatör vanası kullanılabilir. Termostatik vana ile oda sıcaklığı ayarlanan değere gelince radyatörde su dolaşımı kesilir ve odanın istenen değerden daha fazla ısınması önlenerek enerji tasarrufu sağlanır.
• Odaların sıcaklığının artması halinde pencereleri açmak yerine radyatör vanaları kısılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Nihat Şen: Kentsel dönüşüm iyi anlatılamadı!

Kadıköylü mimar ve kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye için terörden sonra en önemli konu ...