Çubuklu-İstinye arasına arabalı vapur hattı!

İstanbul’un köprü geçişlerindeki araç trafiğini rahatlatmak amacıyla, yeni bir arabalı vapur hattı hizmete alınacak. İBB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla iki yaka arasında alternatif geçişlerin artırılmasına yönelik, Çubuklu-İstinye arasında yeni bir arabalı vapur hattı seferi başlatıyor.

Birkaç ay içinde İstinye-Çubuklu arasındaki kurulacak yeni arabalı vapur hattı, günlük yaklaşık 8 bin ile 10 bin aracın deniz üzerinden iki yaka arasında geçişine olanak sağlayacak. 1,1 mil mesafesi bulunan hatta tek yönde 63, her iki taraftan günlük 100’ün üzerinde, pik saatlerde ortalama 10 dakikada bir sefer yapılması planlanıyor.

BOĞAZ’IN KUZEY BÖLÜMÜNDE TRAFİK RAHATLAYACAK…

İlk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek hat ile İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümü trafiğinin rahatlatılması sağlanacak. Özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi, İstinye’deki iş yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanan proje; Beykoz, Çubuklu, Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden, deniz yoluyla karşı yakaya geçiş sağlanacak.

İETT, İSKELELERE RİNG SEFERLER YAPACAK…

İstinye ve Çubuklu iskelelerine yayalar için de İETT ring hatları planlanıyor. Hat, otobüs ve metro gibi toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek. Projenin İstinye ve Çubuklu lokasyonlarındaki araç istif sahaları ve iskele kazıklarının hazırlanmasına devam ediliyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...