Salı Pazarı olarak bilinen Kuşdili Çayırı'nda meydana gelen kısa süreli hortum ortalığı birbirine katmış, kilolarca ağırlıkta cisimler gökyüzüne savrulmuştu.

Çok ciddi uyarı!..

Fırtına ve hortum riski kapıya dayandı. Kurbağalıdere’de eski köprü ve küçük dolgu çalışmaları nedeniyle hızını alamayan sel suları, geçtiğimiz günlerde defalarca taşkına neden olmuştu. Son bir hafta içerisinde derenin en hassas noktası, ıslah çalışmaları kapsamında önemli ölçüde daraltıldı. Artık risk çok daha büyük… AKOM, bu gece ve yarın şiddetli yağış ve hortum uyarısında bulundu.

Kadıköy Life, geçtiğimiz hafta ilçede meydana gelen hortumu görüntüleyen tek yayın organı olmuş, o anlar sosyal medya üzerinde onbinlerce kişi tarafından günün en çok konuşulan gelişmesi olarak gündemde yerini almıştı.

TEDBİRİNİZİ ALIN…

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve AKOM Meteoroloji biriminin açıklamalarında, Kadıköy ve İstanbul için yerel-şiddetli yağış uyarısı yapıldı. Yağışların beraberinde şimşek, yıldırım, dolu, 30–70 km hızında fırtına ve hortuma neden olabileceği duyuruldu.

Kadıköy Life, Kurbağalıdere’de son günlerde yürütülen çalışmaları görüntüledi. Dere yatağının, ıslah çalışmaları kapsamında zorunlu olarak daraldığı dikkat çekti. Aşırı yağış halinde Kurbağalıdere’nin şiddetli akıntıyı kaldırıp kaldıramayacağı ise bilinmiyor…

KURBAĞALIDERE YİNE TAŞACAK MI?

Her yağmurda gözlerin çevrildiği Kurbağalıdere’de, son selin ardından rutin çalışmalar kapsamında dere kenarında kısmi daralmaları Kadıköy Life görüntüledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından daha önce suyun akışını engelleyen eski köprü yerinden kaldırılmış, taşkınların boyutu azaltılabilmişti. Ancak son çalışmalar ve bilimadalarını da şaşkına çeviren anlık aşırı yağışların nasıl bir etkiyi meydana getireceğini önümüzdeki saatler ve günler gösterecek.

İSTANBUL, ANİ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞLAR ALMAYA BAŞLADI…

Son aylarda İstanbul genelinde etkili olan yağışlar, “tropikal iklime geçiş” olarak yorumlanmaya başladı. Metrekareye dakikalar içerisinde düşen 20–50 kg arasında yağışlar ile birlikte megakentin fiziki koşullarının sorunları birleşince, ortaya sık sık sel manzaraları çıktı. İstanbul’un altyapısının yoğun yağışları kaldıramadığı bir kez daha gündeme geldi. Yine yağışların ani ve aşırı şiddetli olması da, sel faktörü için önemli bir neden olarak kayıtlarda yerini aldı.

Salı Pazarı olarak bilinen Kuşdili Çayırı’nda meydana gelen kısa süreli hortum ortalığı birbirine katmış, kilolarca ağırlıkta cisimler gökyüzüne savrulmuştu…

Her şiddetli yağışın ardından Kurbağalıdere çevresinde manzara işte böyle…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Maltepe’de tekne turları coşkuyla devam ediyor

Maltepe Belediyesi’nce düzenlenen tekne turlarının dördüncü gününde, Fındıklı Mahallesi’nden kadınlar konuk edildi. Maltepe Belediyesi Kadın, Aile ve Engelli ...