“Çocuktan gelin olmaz!..”

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Yüksek Lisans Programı öğrencileri, her geçen gün sayısı artan çocuk gelinler konusunu gündeme taşımak amacıyla “Çocuk Gelinler” isimli sosyal sorumluluk projesine imza attı.

“Çocuktan gelin olmaz” mottosundan yola çıkılarak hazırlanan proje kapsamında, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve erken yaşta evliliklerin ilerde neden olacağı toplumsal yıpranmaya dikkat çekebilmek adına özel bir video hazırlandı. Sosyal medya üzerinden yayınlanan video aracılığı ile öğrenciler, bu suça ortak olunmaması için #çocuğumdahaben hashtagi üzerinden çağrıda bulunuyor. Kampanya yeteri kadar ilgi gördüğü takdirde, sosyal medya dışında da somut adımlar atılması hedefleniyor.

“HEDEFİMİZ, TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE FARKINDALIK YARATMAK…”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Yüksek Lisans Programı öğrencisi Selda Kara; “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2002-2013 yılları arasında 18 yaş altı evlenen kız çocuklarının sayısı 549 bin 466… ‘Çocuk Gelinler’ projesi ile hedefimiz, bu konunun yasal olarak bir an önce çözülmesini sağlayıp, Türkiye’de önemli bir sosyal yara olan erken evlilik, çocuk yaşta yaşanan gebelikler ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine farkındalık yaratmak. Herkesi bu büyük problemin çözümünde ortak olarak görmek istiyoruz” diye konuştu.

Kampanya videosuna https://www.youtube.com/watch?v=OXZtgS1qLAI linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendik Yayalarda tapu sevinci

Pendik Yayalar’da tapu sevinci

Pendik Belediyesi tarafından imara kavuşturulan alanlara Yayalar 5. Bölge de eklendi. Toplam 1.200 tapunun dağıtımına başlanan bölgede, kentsel ...