Çocuklar bilimi “Keşif Dünyası” ile sevecek…

Öğrenme alanında okul dışında en kapsamlı kurumsal programlardan biri olarak kabul edilen “Keşif Dünyası” projesi şimdi Türkiye’de. Henkel, bu kapsamda Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin işbirliği ve uzmanlarla birlikte her gün Türkiye’de okul ziyaretleri yaparak, çocuklara bilimi sevdirecek laboratuvar uygulamaları gerçekleştiriyor.

Proje kapsamında 2015 yılında, birçok okulda 67 bilim atölyesi ile 1.500 öğrenciye ulaşıldı. Çocuklar, okullardaki bilim atölyelerinde yapıştırma, yıkama, temizleme, kozmetik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere çeşitli konularda ilk bilimsel deneylerine katılıyor. “Keşif Dünyası” projesinde, yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çocuklara özellikle doğa sevgisi ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırılmaya büyük önem veriliyor.

“TÜRKİYE’NİN DE PROJEYE KATILMASI MUTLULUK VERİCİ…”

Henkel’in Düsseldorf’taki merkezinde Sürdürülebilirlik ve Keşif Dünyası Girişimi Yöneticisi Dr. Ute Krupp; “Bu proje, çocukların gerçek bir bilim insanı gibi davranabilmelerinin yanı sıra yapıştırıcı, kozmetik, deterjan ürünlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirlik hakkında araştırma yapabilmeleri açısından da büyük bir fırsat. Bugün yalnızca 5 ülkede uygulanan ve global anlamda büyük önem taşıyan projeye Türkiye’nin katılması bizim için mutluluk verici. Çünkü Keşif Dünyası projesi, ülkelerin geleceği için oldukça değerli olan çocukları bilime yönlendirerek ve onların ilgilerini bu alana çekerek, çok özel bir görevi yerine getiriyor” dedi.

“HEDEFİMİZ, BİLİM MERAKINI ATEŞLEMEK…”

Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar ise; “Keşif Dünyası projesi, çocukların içlerindeki dâhiyi keşfetmelerini ve eğlenirken yeni bir şeyler öğrenmelerini sağlamak üzere hayata geçirildi. Şu anda onlarla birlikte biz de bu heyecanı yaşıyoruz. Hedefimiz, Keşif Dünyası girişimi ile çocukların keşfetme merakını geliştirmek ve bilim merakını ateşlemek” şeklinde konuştu.

“MİNİK ARAŞTIRMACILAR BİLİMİN SIRLARINA YOL ALIYOR…”

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa da görüşlerini; “Keşif Dünyası projesi ile çocuklara Türkiye’de bilimin kapılarını açıyoruz. Çocuklar, bu sayede minik araştırmacılar olarak bilimin sırlarına yol alıyor ve ilk deneylerini gerçekleştiriyorlar. Bu deneyim, gelecekteki mesleki seçimlerine de katkı sağlayacaktır. Ayrıca Keşif Dünyası, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çocuklara sürdürülebilirlik ve çevre bilinci aşılıyor. Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak, dünya markası Henkel ile çocuklarımız ve dünyamızın geleceği için son derece faydalı ve önemli olan bu projede birlikte çalışmaktan mutluyuz” sözleriyle ifade etti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...