CKM’de “Cennetin Düşüşü” belgeseli…

Sosyal medyada yayınlanan fragmanıyla izleyicinin ilgisini çeken ve merakla beklenen Gezi Direnişi belgeseli “Cennetin Düşüşü” belgeselinin ilk gösterimine Kadıköy Belediyesi ev sahipliği yapıyor.

Haziran 2013’te Gezi Parkı’nı korumak için başlayıp, tüm Türkiye’ye yayılan Gezi Direnişi’nde yaşanan polis şiddeti ve adalet talebinin anlatıldığı “Cennetin Düşüşü”, 07 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

KOLEKTİF BİR ÇABANIN ÜRÜNÜ…

“Adalet Cennetin Düşüşüyle Gerçekleşsin” sloganıyla yola çıkan “Cennetin Düşüşü”, Avukat Efkan Bolaç’ın yaptığı çağrıyla toplanan görüntülerin ağırlıkta olduğu bir film… Direnişe dair görsel malzemeler, filme katkıda bulunmak isteyen gönüllülerce Pancard Film’e ulaştırıldı. Filmin belge görüntüleri, Gezi’nin kolektif ruhuna uygun bir şekilde yine kolektif bir çabanın ürünü olarak toplandı.

100 SAATLİK GÖRSEL ARŞİVDEN SEÇİLEREK KURGULANDI…

Gezi Direnişi boyunca kaydedilen yaklaşık 100 saatlik görsel arşivden seçilerek kurgulanan “Cennetin Düşüşü”nde, direnişe dair önemli tanıklıklar da yer alıyor. Akademisyen Ahmet İnsel, Oyuncu Barış Atay, Taksim Dayanışması’ndan Avukat Can Atalay ve Gezi Direnişi’ne katılan öğrencilerin tanıklıklarının yanı sıra direnişte yaşamını yitirenlerin ailelerine de belgeselde söz veriliyor.

YÖNETMEN ERSİN KANA, YAPIMCI PANCARD FİLM…

Pancard Film’in yapımcılığını üstlendiği “Cennetin Düşüşü”nün yönetmeni “Hile Yolu” ve “Asi Ruh” filmlerinin yönetmeni Ersin Kana… Müziklerinin Kalan Müzik Stüdyoları’nda kaydedildiği belgeselin süpervizörlüğünü de Hakan Alak yaptı.

 

 

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Çapa Bilim Koleji

Çapa Bilim Koleji-Amerikan Kültür iş birlikteliği başladı

Türk eğitim sektöründe önemli bir yeri olan Amerikan Kültür Koleji, Çapa Bilim Koleji ile iş birlikteliğine giderek 2018-2019 ...