Cinayeti her gören ölür…

Bir kişiyi öldürdükten sonra ardı gelir. Öldürmek zordur, ama bir kere katil olmaya gör. Hele ki haklı gerekçeler üretiyorsa kafan sürekli; öldürerek adaleti tesis ettiğini bile düşünebilirsin. Katil iken maktul, zalim iken mazlum rolü oynatır hayat sana…

İnandığın dava, ideoloji, ülkü sana bu uğurda katil olmayı yükleyebilir. En iyi, en masum, en mazlum niyetlerle çıktığın yolda en iyi, en masum, en mazlum insanların canına kast edebilirsin. Bir bomba onlarca suçsuz, kabahatsiz, günahsız canı bedenden alabilir.

Din, seni kutsal bir hizmet adına görevlendirebilir. Her din, kendini geniş kitlelere yaymak ister. Her din, dünyanın en ücra köşesinde tek bir kişi bile kendinden habersiz kalmasın ister. Her din, tebliği kutsal bir görev sayar. Kendiliğinden ya da çok büyük birtakım organizasyonlar, çeşitli şekillerde bu kutsal görevi ifa etmeye çalışırlar. Uhrevi bu çalışmalar, zaman zaman kötü insanların elinde dünyevileşir. Bu çalışmalardan büyük menfaatler, ülkelere hâkimiyetler, uluslararası çıkarlar devşirilir. Krallıklar, padişahlıklar, şahlıklar, emirlikler bu işlerin içine girer.

Siyaset dine, din siyasete karışır. Siyasete göre din, dine göre siyaset gelişir. Yumuşak başlı tebliğ sertleşir. Her cenahın gizli teşkilatları oluşur. Mabetlerin altındaki gizli geçitlerden geçirilen silahlar, açık açık cinayetlere karışır. Silahları kimlerin kimlerin eline tutuşturduğu sır kalır şu fani dünyada ilelebet… İpler kimin elinde bilinmez. Kuklalar tetik çeker hakikate… Her ölen, masum bir yıldız gibi kayar hayattan. Yaşama hakkını gasp etmek en büyük haksızlıktır. Kutsal saydığın değerler haksızlık yapmaya zorluyorsa seni, bilesin ki en kutsal olan hakkı teslim etmektir. Sen hakkı teslim et, sen Hakkı temsil et!

Bir kişiyi öldürmeye bakar bazen her şey. Bir kişiyi öldürürsün, topyekûn insanlık ölür. Bir kere katil olmaya gör. Bir kere hem katil, hem “haklı” olmaya gör. Önüne her çıkanı öldürürsün. Senin öldüremediklerini kuklacı öldürür. Hatta seni de öldürür. Cinayeti görenleri de öldürür. Cinayeti her gören ölür.

Veli DALBUDAK

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

betul-ceylan

10 adımda metabolizmanızı hızlandırın

Aslında sağlıklı beslenme ve metabolizmayı hızlandırmak tahmin ettiğinizden kolay desem 🙂 Bazal metabolizma hızı bir insanın fiziksel aktivite ...