CHP

CHP heyeti Sancaktepe’de

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, milletvekilleri ve belediye başkanlarından oluşan CHP heyeti, Sancaktepe’de bir dizi programa katıldı. Altay, muhtarlar buluşmasında yaptığı açıklamada başkanlık sistemine değinirken, anayasa değişikliği teklifi taslağını henüz görmediklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Parlamenter sistemin güçlendirilmesinden yanayız. CHP, bunun dışında her teklife mesafelidir. Demokrasinin içselleşmediği yerde böyle yetkileri verirseniz, olsa olsa diktatör olunur. Sistemler tartışılmaz demiyorum ama AKP’nin niyeti sistem üzerinden rejimde tahribat yaratmak, rejimi değiştirmektir. CHP’nin buna kapalılığı var. Vatandaşlarımızın da ellerindeki demokrasiyi feda etmeyeceklerini düşünüyorum. Onun öncesinde TBMM’nin elindeki yetkileri tek adama teslim edeceğine ihtimal vermiyorum. AKP’ye 3 Kasım Irak teskeresini hatırlatıyorum. Orada yaşadığı sonucu TBMM’de yaşayacaktır diye düşünüyorum.”

ENGİN ALTAY: TAM DEMOKRASİ ŞART…

Türkiye için doğru olanın güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu söyleyen Engin Altay; “Onun için de gereken tam demokrasidir. Eksik demokrasinin bir kişinin iki dudağının arasına teslim edilmesi Türkiye için intihardır” dedi. Altay, MHP’nin tavrına ilişkin bir soruyu da “MHP’nin ve Sayın Bahçeli’nin tavrının değerlendirilmesini MHP seçmeninin vicdanına havale ediyorum. MHP’ye oy veren, demokrasiye inanmış, parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerinin ellerinden alınmasına rıza göstermeyecek olan MHP’nin saygıdeğer seçmenlerine bırakıyorum” şeklinde yanıtladı. Heyet, muhtarlar buluşmasının ardından Samandıra Meydanı’nda esnafı ziyaret etti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...