Çevre gönüllüleri haykırıyor: Ormanıma dokunma!

Maltepe Başıbüyük mevkiindeki Gülensu Ormanı’nın 30 hektarlık bir bölümünün C tipi mesire alanı olarak 29 yıllığına kiraya verilmesine karşı, çevre gönüllüleri ve bölge sakinleri harekete geçti.

“Ormanıma Dokunma” adı altında oluşturulan bu hareket kapsamında change.org’da düzenlenen imza kampanyası, bölge halkından imza toplanması, BİMER ve İBB’ye şikayet başvurularının yanı sıra geçtiğimiz Pazar günü de bir buluşma gerçekleştirdi. Buluşmaya Narkule, Narlife, Kiptaş-Seyrantepe, Kiptaş-Fuaye, Nish Adalar ve Narcity sakinlerinin yanı sıra Narcity yönetimi, Kartal Mimarlar Odası, Maltepe Kent Konseyi, Maltepe Forum, Cevizli Tekel Dayanışması, Kardo-Karabaş Doğal Yaşam Derneği katıldı.

ŞEFFAFLIK KONUSUNDA ENDİŞELER VAR…

Yaklaşık 250 kişilik grup, ihalenin yapılış süreciyle ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. İhalenin Orman Bakanlığı tarafından yapıldığı bilgisini veren “Ormanıma Dokunma Oluşumu”, üçüncü seferde ihaleye tek bir firmanın katıldığını ve 160 bin TL’den açılan ihalenin 161 bin TL’den kapandığını ifade etti. İhaleyi alan firmanın daha önce herhangi bir ticari faaliyeti bulunmadığına dikkat çeken grup, şeffaflık konusunda endişelerini dile getirdi.

BAŞKA PROJELERE DE ÖN AYAK OLABİLİR…

Bu projeyle ihaleye açılan ormanlık alanın zamanla orman vasfını kaybedeceğinden dolayı, başka projelere de ön ayak olacağına dikkat çekildi. “Ormanıma Dokunma Oluşumu”, bu karar iptal edilene kadar çabalarının süreceğini belirterek, sosyal medyadan ve basından tüm duyarlı kesimlere destek çağrısında bulundu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...