Çekmeköy Belediyesi’ne ISO 9001 belgesi…

Çekmeköy Belediyesi’nin kaliteli hizmet anlayışı, ISO 9001:2008 standartlarına uygun bulundu. Türk Loydu İktisadi İşletmesi çalışanları tarafından gerçekleştirilen denetim;  belediye ana binası, ek hizmet binaları ve kültür merkezlerinde yapıldı.

2009 yılında kurulan ve kurulduğu dönemde birimleri bir araya toplayacak hizmet binası olmayan Çekmeköy Belediyesi, 5 yıllık süreç içinde kurumsallaşmasını tamamlayarak, vatandaş memnuniyetini temel aldığı hizmet anlayışı ile ISO 9001:2008 kalite belgesi aldı. Dijital Kalem, Dijital Arşiv (ÇEBDA) gibi projeleri ile kamu kurumlarında ilklere imza atan Çekmeköy Belediyesi, kısa sürede kurumsallaşmada gösterdiği performans ile de birçok kuruma örnek oldu.

ISO 9001:2008 BELGESİ NEDİR?

ISO, International Organization for Standardization’un kısa yazılışıdır; yani Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün oluşturduğu bir kalite yönetim sistemi standartıdır. ISO 9001 Belgesi ise, ilgili kuruluşun ürün veya hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edilen bir yönetim anlayışının sonucunda ortaya konduğu ve dolayısı ile kuruluşun ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanabileceğinin bir güvencesini belirler. Etkin bir kalite yönetim sistemini tanımlayan bir standarttır. Kuruluş, bu standardın şartlarını sağladığında ISO 9001 belgesini alabilir. Belge, kuruluşun ürün ve hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir standarda uygun olarak üretildiğini gösterir.

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ, ISO 9001:2008 BELGESİ’Nİ NASIL ALDI?

İki yıl gibi kısa sürede hizmet binasını tamamlayarak, birimlerini ana binada toplayan Çekmeköy Belediyesi, bünyesinde kalite yönetim sistemi kurdu. Her birimden görevlendirilen personelle kalite ekibi kuruldu. Görevli personel, iş tetkikçi eğitimi aldı. Görevli ekip, birimleri iç denetimden geçirerek, ISO 9001:2008 kalite standartları kapsamında yapılacak iyileştirmeler tespit edildi ve uygulandı. Son olarak, Türk Loydu İktisadi İşletmesi çalışanları tarafından yapılan dış denetimi geçen Çekmeköy Belediyesi, ISO 9001:2008 Belgesi almaya hak kazandı. İç denetimler, bundan sonraki süreçlerde de devam ederek, zaman içinde kendini yenileyen bir sistem işleyişi yerleştirilecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...