Çanakkale Şehitleri, Kadıköy HEM’de anıldı…

1. Dünya Savaşı… Daha önce kaybettiği toprakları geri almak için Almanya’nın yanında savaşa giren Osmanlı Devleti… Cepheler Irak, Filistin, Arabistan, Makedonya, Galiçya, Kafkasya… Kanal harekâtı ve bir destan: “Çanakkale”

İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak, İstanbul ve Boğazlar’ın denetimini ele geçirmek ve müttefikleri olan Rusya’ya yardım amacıyla Çanakkale Boğazı’na donanmalarını yığdı. Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan gelen Anzaklar, nereden bilebilirlerdi ki geldikleri topraklarda savaştıkları askerlerle birlikte şehit olup, aynı topraklarda koyun koyuna yatacaklarını…

Doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden gencecik vatan evlatları Mehmetçikler, büyük bir destan yaratırlar. İtilaf Devletleri, Çanakkale’de istediklerini istedikleri zaman, istedikleri şekilde yapamayacaklarını bu topraklarda anlamışlardı.

Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu anlamlı zaferin yıldönümünde İstanbul Kadıköy Lisesi’nin organize ettiği görkemli bir etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlik kapsamıda slayt gösterisi, orotoryo, drama ve müzik dinletisi dışında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar da gerçekleştirildi. Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, bu anlamlı törende yer aldı. Özellikle İstanbul Kadıköy Lisesi Müdürü Ahmet Figankaplan’ın gözyaşları ile yaptığı konuşma, salonda duygu dolu anlar yaşattı.

Fotoğraflar: Efe Yiğit KÖLEOĞLU & Caner TURAN

Hakkında Nusret Karaca

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ahmet Can Yeşildağ

Ahmet Can Yeşildağ’dan vefa örneği

Otel yönetimi konusunda Türkiye’nin yetiştirdiği ender isimlerden biri olan Ahmet Can Yeşildağ, yeni yıla girerken anlamlı bir vefa gösterisine de ev sahipliği yaptı. Mezun olduğu ...