Camilerde loca dönemi Üsküdar’dan başladı…


Camilerde tabure ve sandalye furyası öyle bir hal aldı ki, pek çok camide yadırganan görüntüler ortaya çıktı. Önce tabureler sandayeye dönüştü, şimdi de camilerin içinde minderli koltuklar sıralanmaya başlandı.

Üsküdar’daki Çamlıca Yeni Çilehane Camii’nde ise bir adım daha ileri gidildi; oturarak namaz kılan VIP cemaat için stadyumlardaki “loca”yı andıran koltuklu özel bölüm ayrıldı. Oysa, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun konuyla ilgili yürürlükte olan fetvası gayet açık: Ayakta namaz kılmaya gücü yetmeyen veya ayakta durmakta zorlanan kimse, yere oturarak namazını kılabilir. Rükû veya secde etmeye gücü yetmeyen kişi, rahatsızlığı sebebiyle ayaklarını yana veya kıbleye uzatarak, yere oturup namazını ima ile kılabilir.

LÜKS VE KONFOR İÇİNDE BİR İBADET ŞEKLİ…

İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül de kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, camilerdeki tabure ve sandalyeleri sert bir dille eleştirmiş, “Camiler kiliseye döndü” demişti. Akgül Hoca, tepkisini “Gittikçe tabureler sıralara dönüşüyor. Kimi camilerde 3-4 sıranın olduğunu gördüm. Camilerin neredeyse kilise manzarasına doğru tehlikeli bir ilerleyişi var. Maddi durumu çok iyi olan bazı semtlerde de koltuklar camiye gelmeye başladı. Sanki lüks ve konfor içinde bir ibadet şekline dönüşüyor” sözleriyle dile getirmişti.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar Kitap Fuarı

4. Üsküdar Kitap Fuarı başlıyor

Üsküdar Kitap Fuarı, dördüncü kez İstanbullu kitapseverler ile buluşuyor. İlki 2015 yılında Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kitap ...