Camilerde loca dönemi Üsküdar’dan başladı…


Camilerde tabure ve sandalye furyası öyle bir hal aldı ki, pek çok camide yadırganan görüntüler ortaya çıktı. Önce tabureler sandayeye dönüştü, şimdi de camilerin içinde minderli koltuklar sıralanmaya başlandı.

Üsküdar’daki Çamlıca Yeni Çilehane Camii’nde ise bir adım daha ileri gidildi; oturarak namaz kılan VIP cemaat için stadyumlardaki “loca”yı andıran koltuklu özel bölüm ayrıldı. Oysa, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun konuyla ilgili yürürlükte olan fetvası gayet açık: Ayakta namaz kılmaya gücü yetmeyen veya ayakta durmakta zorlanan kimse, yere oturarak namazını kılabilir. Rükû veya secde etmeye gücü yetmeyen kişi, rahatsızlığı sebebiyle ayaklarını yana veya kıbleye uzatarak, yere oturup namazını ima ile kılabilir.

LÜKS VE KONFOR İÇİNDE BİR İBADET ŞEKLİ…

İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül de kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, camilerdeki tabure ve sandalyeleri sert bir dille eleştirmiş, “Camiler kiliseye döndü” demişti. Akgül Hoca, tepkisini “Gittikçe tabureler sıralara dönüşüyor. Kimi camilerde 3-4 sıranın olduğunu gördüm. Camilerin neredeyse kilise manzarasına doğru tehlikeli bir ilerleyişi var. Maddi durumu çok iyi olan bazı semtlerde de koltuklar camiye gelmeye başladı. Sanki lüks ve konfor içinde bir ibadet şekline dönüşüyor” sözleriyle dile getirmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Üsküdar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açıldı

Günde yaklaşık 1000 kişiye hizmet verecek Anadolu Yakası’nın en geniş kapsamlı diş hastanesi Üsküdar Ağız ve Diş Sağlığı ...