Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun…

İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD) Başkanı Ümit Kahyaoğlu, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Kahyaoğlu; “Basın özgürlüktür, gazeteci özgürdür” mesajı verdi.

İlkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın, toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin sağlanmasında önemli yeri olduğuna dikkat çeken AYGAD Başkanı Ümit Kahyaoğlu, açıklamasında şunları ifade etti:

“10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edilen bu özel günün hep birlikte 50. yılını kutlamaktayız. Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın, toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır.

GÜÇLÜ BASIN, GÜÇLÜ DEMOKRASİNİN TESİSİSİNİ SAĞLAYACAKTIR…

İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele, her türlü takdirin üzerindedir. İşletmelerin en büyük sermayesi ve en büyük varlığı, kuşkusuz çalışan insan kaynağıdır. Bu nedenle güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunun; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır.  Toplumun gelişimi ve  kalkınma süreci de basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olacaktır.

YEREL MEDYA GÖRMEZDEN GELİNİYOR…

Kıymetli arkadaşlar, hepinizin bildiği üzere ülkemizde basın denilince İstanbul basını ve Anadolu medyası akla gelmektedir. İstanbul’dan kastedilen ise ulusal basın, şimdiki tabiriyle yaygın basındır. İstanbul’da yerel medya gerçeği de vardır, ancak hep görmezden gelinmektedir. Adeta yok sayılmaktadır. Halbuki İstanbul’da 1.000’den fazla yerel medya kuruluşu vardır. İstanbul’da yerel medya, yıllardır tüm dezavantajlarına rağmen hizmet vermektedir. İstanbul’daki hiçbir yerel yayın kuruluşu, resmi ilan almadan yayın yapmaktadır. İstanbul haricindeki tüm Türkiye’de yerel medya resmi ilan hakkına sahipken, maalesef biz İstanbul yerel medyası olarak bu haktan yararlanamıyoruz.

TÜM DEZAVANTAJLARIMIZA RAĞMEN MESLEĞİMİZİ İCRA EDİYORUZ…

Biz tüm dezavantajlarımıza rağmen bu mesleği icra ediyoruz, hem de yıllardır icra ediyoruz. Aramızda 20-30 yıldır gazetecilik mesleğini başarıyla icra eden arkadaşlarımız vardır. Hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan fedakârca yerel medya mesleğini icra eden meslektaşlarımız var. Ben buradan tüm arkadaşlarımızı gösterdikleri üstün fedakârlıktan dolayı tebrik ediyorum.

TOPLUM MEKANİZMASININ DAHA SAĞLIKLI ÇALIŞMASINA YARDIMCI OLUYORUZ…

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar; basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...