Büyük İstanbul Tüneli

Büyük İstanbul Tüneli’nde kazanan firma belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesini Yüksel Proje’nin kazandığını belirterek; “Bir yıl içinde bütün projeleri bitirip, yap-işlet-devret modeliyle tünelin yapım ihalesine çıkacağız” dedi.

Bakan Arslan, NTV canlı yayınında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi hakkında bilgi veren Arslan; tünelin bir katında iki şerit gidiş, orta katında gidiş-geliş metro, bir altında da geliş istikametinde iki şerit olacağını anlattı. Tünelin diğer raylı sistemlerle ve karayollarıyla entegre olacağını dile getiren Arslan, şunları ifade etti:

Büyük İstanbul Tüneli

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE YAPIM İHALESİNE ÇIKILACAK…

“Büyük İstanbul Tüneli, Avrupa Yakası’nda İncirli’den başlayarak metro yer altına girecek, gelecek iki köprü arasında karayolu tüneliyle birleşecek. Anadolu Yakası’nda ise gelip Söğütlüçeşme’de Marmaray ile Kadıköy-Kartal Metrosu ile birleşmiş olacak. Ayrıca, E-6 ve TEM’den başlayan bir tünel de otomobilleri getirecek bu tünelle birleşecek. Sonra Anadolu Yakası’nda yüzeye çıkıp, Çamlık’ta gelip TEM’le ve E-6’yla birleşecek. Büyük İstanbul Tüneli Projesi’ni çok önemsiyoruz. Bu projeyle ilgili bütün çalışmalar bitmişti. Sondajlarının yapılması, uygulama projelerinin hazırlanması ve yap-işlet-devret modeliyle ihale edebilecek dosya bütünlüğünün şartnamelerin hazırlanması adına müşavirlik ve uygulama projesi ihalesine çıktık. İhaleye İtalya’dan, İspanya’dan ve Türkiye’den üç firma başvurmuştu. Türkiye’deki büyük müşavir firmalardan Yüksel Proje ihaleyi kazandı. Bir yıl içinde bütün projeleri bitirip, yap-işlet-devret modeliyle 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin yapım ihalesine çıkacağız.”

KANAL İSTANBUL’DA FİNANSAL YÖNTEM ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR…

Bakan Ahmet Arslan; Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyollar tamamen bitip birbirine bağlandığında Marmara Denizi’nin etrafında bir ring oluşturulacağını, böylece insanların yaşam standardının çok daha yükseleceğini söyledi. Kanal İstanbul Projesi için birçok alternatif güzergah çalıştıklarını ve son aşamaya geldiklerini ifade eden Arslan; “Kanal İstanbul gibi devasa bir projeyi, gerçekten çılgın bir projeyi yapacağımız finansal yöntemi şu an çalışıyoruz. Hangi yöntemle yapmak ülke ekonomisi anlamında en avantajlıdır, o çalışmaları da bitirme aşamasındayız. Artık onu da bitirdikten sonra inşallah onun da ihale süreçlerini başlatacağız. Kanal İstanbul’un daha fazla gecikmeye tahammülü yok, çünkü oluşturacağı bir katma değer var” şeklinde konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...