Bütün işletmeler “İşletme Kayıt Belgesi” alacak…

2

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda üretimi yapan işletmeler ile gıdaları satışa ve toplu tüketime sunan işletmelere “İşletme Kayıt Belgesi” alma zorunluluğu getirdi. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında; gıda işletmelerinin kayıt veya onay işlemlerine dair usul ve esasları belirlemeyi amaçlayan “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik”, 1 Mart 2012 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

Lokanta, kahvehane, bakkal, pastane, market, restoran, büfe, kantin ve çay ocağı gibi tüm yeni işletmeler…

Yönetmelik hükümlerine göre; lokanta, kahvehane, bakkal, pastane, market, restoran, büfe, kantin ve çay ocağı gibi tüm yeni işletmelerin, belediyeden “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı”nı aldıktan sonra 30 gün içerisinde “İşletme Kayıt Belgesi” alması zorunlu hale geldi.

31 Aralık 2011 tarihinden önce belediyeden “İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı”nı almış olan işyerlerinin ise, en kısa sürede “İşletme Kayıt Belgesi” almak amacıyla Kadıköy İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekiyor.

1

“Gıda Sicili Üretim İzni” ve yönetmelik öncesi alınmış “İşletme Kayıt Belgesi” bulunan işletmeler, 31 Aralık 2013 tarihine kadar yürürlükte olan yönetmeliklere uymak koşuluyla eski belgeleri üzerinden üretim yapmaya devam edebilecekler. Fakat bu durumda olan işletmelerin, en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar “İşletme Kayıt Belgesi” almaları gerekmekte. 

2.375 TL para cezası uygulanacak…

“İşletme Kayıt Belgesi” almayan işletmelerin tespiti halinde, bu işletmelere 2.375 Türk Lirası para cezası uygulanacağı bildirildi.

Üretim faaliyetinde bulunan işletmeler ile herhangi bir üretim faaliyetinde bulunmaksızın sadece satışa sunan market, bakkal, büfe, kantin gibi işletmeler ve toplu tüketime arz eden lokanta, restoran, pastane gibi gıda işletmelerin de “İşletme Kayıt Belgesi” almaları gerekiyor.

tarım il Md

İşletme sahiplerinin, “İşletme Kayıt Belgesi” almak amacıyla Bağdat Caddesi’nin Erenköy bölümünde bulunan Kadıköy İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekiyor…

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...