Bu sporu yapmak yürek ister…

Gençlerin yeni gözdesi “Parkour & Free Running” sporu… Akım akım yayılan spor dalının İstanbul’daki temsilcileri arasında yer alan Osman Koç ve Furkan Lokmanoğlu, Anadolu Yakası okurları için Rıhtım’da şov yaptı.

Bir hayli tehlikeli, ancak fenomen haline gelen parkour sporu, ilginç koreografileri de beraberinde getiriyor. Bazen olduğu yerde, bazen de koşarken 360 derece takla atan sporcular, izleyenlere parmak ısırtıyor.

İLK KOŞULLAR “SAĞLIK” VE “CESARET”…

Kendi etrafında 360 derece dönerek takla atmayı bir hayli zor, ancak bir o kadar da kolay olarak nitelendiren Osman ve Furkan, önce solo, ardından da birlikte koreografilerini sergiledi. Parkour sporu, küçük hatalarda büyük sağlık sorunlarını doğurabilecek potansiyel taşıyor. Bu nedenle kişinin cesaretli olduğu kadar, uygun sağlık kriterlerini taşıması da bir hayli önemli…

Belirli kilo kriterleri ile birlikte vücut basıncındaki ani değişimlerin kişiyi olumsuz etkilememesi, sporun yapılabilmesinde ana kriterler olarak karşımıza çıkıyor. Genç sporcular, İstanbul genelinde parkour mekanlarının artırılması ve kış koşullarının hissedilmesi ile birlikte yerel yönetimler tarafından kapalı spor salonlarının ücretsiz tahsis edilmesi gereğinin altını çizdi.

 

sporvitrini

Hakkında Adem Giden

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ensar Vakfı

Ensar Vakfı Beykoz’dan Süper Lig tadında turnuva

Ensar Vakfı Beykoz Şubesi Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen Okullar Arası Halı Saha Futbol Turnuvası sona erdi. Turnuvanın şampiyonu ...